W dniu 16 lutego 2015 r. o godz. 13:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Rewal odbyło się posiedzenie połączonych komisji Rady Gminy, na którym rozpatrywana była kwestia gospodarki odpadami komunalnymi w naszej gminie.

Na spotkaniu radni skupili się na otrzymanej odpowiedzi od Urzędu Gminy Rewal  z dnia 30 stycznia 2015 r. na moją interpelację, w ramach której chciałem uzyskać informację na pytania dotyczące:

 • ilości podmiotów rozliczających się wg stawki liczonej od zużycia wody oraz ilość zużytej wody przez te podmioty;
 • ilości podmiotów rozliczających się wg stawki liczonej od kubłów oraz ilości zużytej wody przez te podmioty;
 • procentowego wpływu z opłaty śmieciowej w stosunku do kosztów gospodarowania odpadami;

Rozmawiano także o zmianach przepisów dotyczących gospodarowania odpadami na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 17 stycznia 2015 r.). Z uzyskanej odpowiedzi na interpelację wynika, że:

 • ilość zużytej wody z nieruchomości zamieszkałych wynosi 301 619 m3,
 • ilość zużytej wody z nieruchomości niezamieszkałych wynosi 453 538 m3,
 • co daje nam łącznie 755 157 m3 zużytej wody w gminie Rewal.

Należy podkreślić, że liczba złożonych deklaracji na rok 2014 wynosi 2744 w tym 2415 deklaracji za odpady segregowane a na niesegregowane – 329.
W odpowiedzi na interpelację poinformowano także, że suma kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wynosi 5 413 912,91 zł, na co składają się::

 • gospodarowanie odpadami za rok 2014 – 1 044 234,57 zł,
 • odbiór i transport odpadów komunalnych – 4 158 000,00 zł,
 • koszty administracyjne – 171 108,14 zł.

Wynika z tego, że na chwilę obecną urząd gminy powinien odprowadzić do spółki Wodociągi Rewal 5 413 912,91 zł. Ponieważ w 2014 roku przekazano tylko 2 952 299,93 zł, czyli 54,53% łącznych kosztów funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, to zaległości jakie gmina ma jeszcze wobec spółki wynoszą 2 461 612,98 zł.
Nasuwa się pytanie, co robić, by gmina nie dopłacała do wodociągów. Wydaje się, że pierwszą czynnością Rady Gminy Rewal na drodze do finansowego uporządkowania gospodarowania odpadami komunalnymi powinna być weryfikacja warunków przetargu i umowy pomiędzy Gminą Rewal a spółką Wodociągi Rewal. Następnie należy zastanowić się czy:

 • umowa jest realizowana zgodnie z specyfikacją przetargową;
 • zerwać umowę (jeśli nie jest realizowana) i przeprowadzić ponownie przetarg w celu zmniejszenia kosztów (zbyt wysoka kwota przetargowa z roku 2013);
 • zwiększyć stawkę za gospodarowanie odpadami.

Trzeba ponownie pochylić się nad tematem, gdyż przy stratach w wysokości około 2 500 000,00 zł rocznie do końca umowy z spółką wodociągową (rok 2016) gmina Rewal będzie miała zaległość w wysokości około 7 500 000,00 zł, co przy ciężkiej sytuacji finansowej gminy nie jest dopuszczalne.
Kolejne posiedzenie połączonych komisji 26 lutego 2015 r. o godzinie 13:00.

1 komentarz

 1. Mam trochę pytań może ktoś będzie znał odpowiedzi?
  Czy jest możliwość podania jaką kwotę łączną mieszkańcy zapłacili za śmieci w 2014r?
  Czy to jest ta przekazana kwota? 2 952 299,93 zł
  i ile śmieci – chodzi o ilości zostało odebranych przez firmę sprzątającą? (plastik / szkło/ etc…)w 2014r
  Jakie koszty odbioru śmieci we wcześniejszych latach były?

 2. Do pełnego obrazu brakuje jeszcze informacji jakie są koszty tzw. Zieleni i czy w związku z powyższym nie jest to forma rekompensaty za przejęcie pracowników z garnuszka gminnego na garnuszek Zakładu Wod-Kan. ? Ile na tej operacji urząd zaoszczędził ? Czy podatnicy przejęli poprzez opłatę śmieciową koszty z tym związane ? Mimo wszystko, operacja wygląda sensownie, bo dzięki temu również tzw. sezonowcy pomagają nam w utrzymaniu ZIELENI. I o to chodziło . Można również, idąc tym tropem, zamiast podnosić opłatę za wodę i ścieki od metra, podnieść opłatę abonamentową i dzięki temu również SEZONOWCÓW, bardziej zaangażować w ponoszenie kosztów funkcjonowania gminy.

  • Oczywiście pod jednym warunkiem, że odejdziemy od wody, jako podstawowego wyznacznika opłaty śmieciowej dla nieruchomości niezamieszkałych.Tak czy siak jest to forma samoopodatkowania, o której już kilka osób na tym portalu wspominało.

 3. Zastanawiam się skąd są te dane w artykule,na ile są wiarygodne.Dla mnie nie są.Koń pod nazwą Wodociągi Rewal sp.z.o.o obarczony Zielenią ? i co dalej? Pozdrawiam

 4. Jest to bardzo ale to bardzo nierzetelny artykuł. A dlaczego?:
  1. Dane są błędne.
  2. Pomylone są kompetencje poszczególnych organów.
  3.Gmina nie dopłaca do Wodociągów.
  4. Artykuł ma wprowadzać celowo mieszkańców w błąd i ma na celu wywołać niepokój.
  A teraz trochę faktów. Jaka firma wykona to taniej? bo chyba nie ta co wykonywała to do tej pory. Szwagier byłego kandydata na Wójta Gminy i byłego radnego a obecnego radnego w radzie powiatu?.
  Powiedzmy że w drodze „przetargu” wygra” firma która przed wodociągami tym się zajmowała powiedzmy że będzie na tyle szlachetna że zrobi to za 3 mil zł rocznie. 3 mil zł plus 7 mil zł rocznie za sprzątanie ulic i plaż. Czyli razem 10 mil i to rzeczywiście jest taniej? A dlaczego 7 mil bo do tej pory przez jakieś 3 lata tyle brała firma zajmująca się sprzątaniem ulic i plaż w Rewalu.
  Życzę nowym radnym rozsądku. A redakcji rzetelności.

   • Chyba jednak trochę halucynogenny. Bo życzyć komuś rzetelności samemu podając fałszywe informacje, to jednak coś jest nie tak. Chodzi mi o kwotę jaką gmina płaciła za sprzątanie przed erą „wszystkorobiących” wodociągów. Łatwo sprawdzić, że umowa była na 2,997 mln, z czego prawie połowa wracała do gminy jako wynagrodzenie dla Zieleni.

 5. Panie Muchomor ma Pan całkowitą rację,wszystko w tym artykule jest pro publico bono Pozdrawiam

  • Oj Oj czym głębiej w las tym więcej grzybów!!!!!! I lektura robi się ciekawsza i wiedza o tym jak było i jest .Pozdrawiam

 6. Panie Muchomorku a jeszcze utrzymanie zieleni, obsady kwiatowe ronda, utrzymanie zimowe itd dodajcie sobie ile to kosztowało w sumie poprzednie lata, ciekawe czy szwagier szwagrów zrobi taniej. Autorowi artykułu gratuluję dobrego humoru
  ps. ludzie mają prace a u szwagra kto z nich pracował, a chyba to państwa wyborcy.

 7. Proszę Państwa czy czasem w tak trudnej sytuacji finansowej gminy nie jest dobrze że te pieniądze ile by ich nie było zostają w naszej gminie?. To mamy się cieszyć że wygra przetarg na śmieci firma np. zachodnia czy inna prywatna? i nie zostawią ani złotówki w naszej może i bogatej ale tak bardzo zadłużonej gminie?.
  To tak drodzy radni chcecie ratować finanse gminy?
  Drodzy Państwo jakież to proste jest parę chwytliwych tematów: podatki, opłaty za śmieci, opłaty za wodę, mandaty z fotoradarów i od straży miejskiej, mandaty wystawione przez policję, wysokie rachunki. Bardzo łatwo wywołać niepokój społeczny zagrać na społeczeństwie – „obiecałem swoim wyborcom że……obniżę………”. Ale ilu było tych wyborców 21 osób?. Jak ktoś mnie zapyta chcesz płacić mniej za śmieci – odpowiem tak, chcesz płacić mniej podatku – odpowiem tak, nie chcesz mandatów odpowiem – tak.
  Kontynuując chcesz mieć szambo na podwórku?- nie, chcesz mieć śmieci na podwórku i ulicach ?- nie, chcesz jeździć po drogach polnych czy z płyt betonowych – nie, chcesz żeby samochody jeździły bo nadmorskich trasach 230 km/h – nie.
  Chciałem tylko pokazać jak łatwo jest manipulować informacją.
  I uważam że to dobrze że pieniądze zostają w gminie Rewal. Weźcie to pod uwagę.

 8. Dzisiaj pobierałem deklarację ze strony urzędowej i znalazłem ciekawe opracowanie :” http://www.bip.rewal.pl/dokumenty/6652” analiza śmieciowa roku ubiegłego, dziwne że portal nie podaje takiej informacji. Pan Radny mógłby przy pisaniu artykułu opierać się na danych z opracowania. Nie wyszło by, jak wyszło. Wszyscy rządni wiedzy w temacie śmieciowym mogą zaspokoić swoją ciekawość, bo to obszerne opracowanie. Co do artykułu to i owszem cyferki jakby się zgadzają, ale chyba Pan Radny nie do końca rozumie mechanizm działania. Z opracowania urzędu wynika, że koszty rozbite są tak jak wskazuje artykuł na trzy składowe, ale są to koszty wodociągów, koszty urzędu i koszty w Słajsinie, które owszem susma sumarum ponoszone są przez nas mieszkańców. Jak można więc dodać wszystko do jednego wora i napisać, że pozostała kwota to zaległość wodociągów ? Nie do końca rozumiem intencji Pana Radnego, po co niepotrzebne napędzanie spirali nienawiści do wodociągów, wszak pamiętajmy, jak ktoś słusznie wyżej zauważył że wodociągi to my mieszkańcy gminy, nasi rodzice, wujkowie. Z tego co się orientuję wodociągi wygrały w drodze przetargu i zdaje się nie było konkurencji, chyba że się mylę ? Proszę poczytać w sieci, pełno jest informacji o przetargach śmieciowych. Prawda jest taka, że rynek został podzielony już w 2013 r. Każdy kto miał wziąć swój kawałek tortu, to go wziął już wtedy. Większy wykończył mniejszego a i szedł po kosztach a nawet i może stratach. Dziwne, że dopuszczono do tak absurdalnej sytuacji, wykończenia mniejszych przedsiębiorców, którzy musieli zewrzeć wspólne szeregi, żeby przeżyć a i tak pewnie zagraniczny kapitał wygrywał.Taki to kraj niestety, niby wolny a jednak zniewolony przez różnych lobbystów. Konsekwencje tego poniósł obywatel, ale może też za szybko o tym mówić? Przecież ma być czyściej, mają znikać wysypiska. Może nasze dzieci czy wnuki kiedyś powiedzą, że był to trafny wybór kto wie … System działa niespełna 1,5 roku trudno go jednoznacznie oceniać. Ja pomimo wzrostu kosztów o jakieś 30 % ,(czego nie da się ukryć, to widać w kieszeni) nie mogę narzekać na obsługę. W sezonie nie martwiłem się o zalegające góry śmieci.Rozmawiając z sąsiadami mieliśmy mam wrażenie podobne odczucia. Owszem cena nie powala, ale śmieciami nie zarośliśmy. Na ulicach może nie lśniło ale były obsługiwane, w śmieciach jak w Neapolu nikt nie brnął w drodze na plaże. Sam zdziwiłem się ile odpadów odebrano z ulic i plaż , prawie 700 ton to niesamowite. Przecież to nie obcy zostawiają te tony śmieci tylko nasi turyści, kto ma za to płacić? Wyobrażacie sobie sytuację kiedy nikt tych śmieci nie odbiera 🙂 Trochę dzisiaj w sieci pogrzebałem, przetargi, które są obecnie organizowane to wzrost kosztów o jakieś 30 %, bo kto ma w nich startować skoro lokalni przedsiębiorcy upadli albo się przebranżowili, żeby mieć na chleb ?Twierdzenie wprost, że trzeba wypowiedzieć umowę i zorganizować nową jest jakimś bajaniem. Skąd Pan Radny wie, że suma była za wysoka ? A jaka suma wg. Pana Radnego jest adekwatna i jak ją wyliczył ? Proszę o jakąś kalkulację, skoro chce być rzetelny. Łatwo było powiedzieć, w czasie wyborów, będzie taniej by wszyscy bili brawo. Temat śmieci jest bardzo drażliwy, bo dotyka naszych portfeli, więc bądźmy poważni. Łatwo wytykać błędy nie oferując nic w zamian. Większość z nas cieszyła się na zmianę rządów i nowy powiew świeżości, ale jak ten powiew ma tak wyglądać, to ja dziękuję. Oczekuje się od Państwa Radnych konkretów i pracy na rzetelnych danych, pamiętajcie o tym. Trochę to przykre, że tak szybko okazało się jakie niektórzy mają intencje, nie tego od was oczekiwaliśmy.

 9. Dziś o 18.44, zostałem okradziony. Ktoś skradł mojego nicka ” von Horst”. Niech ci bokiem wyjdzie moja strata. Piszę to by przestrzec „widokowców”, że nawet tu grasują złodzieje.
  A złodziejowi a chcę odpowiedzieć, a pan Rafał Mielcarek a mam nadzieję ponownie zostanie radnym.

 10. Drogi von Horst , redakcja czuwa! Złodziej został namierzony a jego komentarz zlikwidowany, możesz wrócić do swojego nicka.
  ps. Chyba jednak musimy pomyśleć o jakimś systemie rejestracji, ale boję się, że to odstraszy użytkowników, jak sądzicie?
  Pozdrawiam
  Szymon

  • Droga redakcjo, dziękuję za czujność i szybkość reakcji. Ale tak sobie myślę, że ” Okradziony” to nawet może lepiej brzmi, i kto wie czy nie bardziej pasuje do naszej ( tzn. gminnej ) sytuacji.

   pozdrawiam

   Okradziony,
   primo voto von Horst

 11. Widzę, że panu „tak tylko mówię”, nawet żądza wiedzy kojarzy się z rządzeniem. Doktor Freud miałby chyba coś do powiedzenia. A jak już tak pan czyta w sieci, to może warto by przeczytać specyfikację przetargu, który wygrały wodociągi i sprawdzić w jakim stopniu jest realizowana? Co do podobno ” wykończonych mniejszych przedsiębiorców”, to spieszę donieść, że trzymają się nieźle. Natomiast znam jedną gminę, która może się udławić tym ” kawałkiem tortu”, na który łapczywie się rzuciła.
  A radny Mielcarek, faktycznie uważniej powinien czytać odpowiedź na interpelację. Ale ma chłop przed sobą jeszcze cztery lata,, to się ogarnie.

 12. Jeżeli redakcja publikuje nieprawdziwe teksty i nie weryfikuje informacji ktore ten artykuł zawiera , tak jak twierdzi że ktoś ukradł nick i jest złodziejem wręcz natychmiast to jest rzetelne dziennikarstwo? Albo bezstronny portal? Czy towarzystwo wzajemnej adoracji? Czy może chęć przekierowania dyskusji na inne tory -temat zastępczy.

  • Przepraszam za wprowadzenie zamieszania. Być może użyłem zbyt mocnego słowa. Moją intencją było jednak zwrócenie uwagi „widokowcom”, że nie wszystkie posty podpisane jednym nickiem są autorstwa jednej osoby.
   Jeśli zaś chodzi o weryfikacje info z artykułu, to chyba za to odpowiada autor, który jest podpisany z imienia i nazwiska. ( no chyba, że było tak jak ze mną i ktoś się podszył pod pana Mielcarka)