A zaczęło się od drinka z palemką w ciepłych krajach, czyli piwa w Californii w środku zimy 2014.

Kilka dziewczyn z Rewala głośno wyraziło potrzebę twórczego działania oraz poczucia niedosytu i osamotnienia w swoich fascynacjach muzyką, podróżami, filmami, literaturą. Następnie odbyło się kilka spotkań , coś jakby burza mózgów: co byśmy chciały robić i dlaczego, czy wprowadzamy ograniczenia płciowe, wiekowe, narodowościowe – czyli sporo jednak genderyzmu w tym było – jakoś ta wiosenna publicystyka się udzieliła, u nas w wersji light . Stanęło na tym, że ograniczeń żadnych nie wprowadzamy, jedyny warunek to wspólny cel: stworzenie kulturalnej wsi, aby lepiej nam się żyło, abyśmy stali się sobie bliżsi, abyśmy podjęli trud tworzenia wspólnoty ku naszej radości i rozwojowi.

W maju Stowarzyszenie się uoficjalniło w 15 osobach, czyli powstał statut, szereg nudnych a niezbędnych uchwał, głosowań i dokumentów. SAK wystąpił z wnioskiem o wpisanie do KRS.

I tak sobie pomału jest. Członków przybywa, przyjaciół i sympatyków także. Nawet ponoć jacyś mili przeciwnicy się znaleźli / to oczywiście mogą być tylko plotki około wyborcze i przebrzmiałe /, czyli ruszyła maszyna, szarpnęła wagony i biegu przyspiesza…

Rok 2014 został ogłoszony Rokiem Hiszpańskim, który prawdopodobnie zostanie Dwurokiem Hiszpańskim. RH został zainaugurowany nauką języka hiszpańskiego. Od marca 2014r. uczymy się z nejtiw spikerką Beatrycze, jak się mówi po hiszpańsku niebo i morze. W planach mamy wspólny wyjazd do Hiszpanii. Zainaugurowaliśmy także nasz Dyskusyjny Klub Filmowy, oczywiście hiszpańskim obrazem.

W czasie Konwoju Świętego Mikołaja 6. grudnia 2014r. pokazaliśmy się po raz pierwszy publicznie, na scenie. Powstał krótki, wierszowany spektakl p.t. Dziwne zwrotki naszej ciotki. Trudno powiedzieć, kto lepiej się bawił. Bo publiczność zareagowała wyśmienicie i śmiała się, kiedy należało. Natomiast aktorzy mieli szczęśliwe, ubawione i radosne twarze. W planach mamy kolejny spektakl, o czym poinformujemy niedługo.

Pomysłów mamy mnóstwo, poznajemy się coraz lepiej, pojawiają się nowe możliwości, a najciekawsze działania, które nam teraz przychodzą do głowy to Noc muzyczna, targ Kolorowy dom i ogród. Festiwal kwiatów, kino w plenerze, festyn teatralny i dużo więcej…
Każdy, kto ma chęć wziąć udział w naszych działaniach jest serdecznie oczekiwany. Najlepiej skontaktować się osobiście albo odezwać się przez fanpejdża:

https://www.facebook.com/StowarzyszenieAktywniKulturalnie?ref=hl
Aktualna lista członków SAK:

 1. Magdalena Bereżnicka /skarbnik/
 2. Ewa Biernacka-Froehlich /wiceprzewodnicząca/
 3. Justyna Hagaj
 4. Brygida Hawrasz /przewodnicząca/
 5. Magdalena Kaniewska
 6. Ewa Korczyńska
 7. Barbara Kral
 8. Hanna Kwiatkowska
 9. Wioletta Mackiewicz-Pietrasik /sekretarz/
 10. Monika Mamińska
 11. Katarzyna Składanowska
 12. Grzegorz Składanowski
 13. Joanna Uba
 14. Dominika Winiarska-Chodziutko /wiceprzewodnicząca/
 15. Justyna Zdanowicz

1 komentarz

 1. Fajnie, że aktywni, fajnie, że kulturalni. Twórczy ferment w naszej skołowanej Gminie bardzo się przyda!
  Klara