Trzeba przyznać, że nazwa tej imprezy brzmi nieco złowieszczo. Przecież wszyscy kochamy choinki, nieprawdaż? Pięknie udekorowane i pachnące żywicą, łagodza nerwy i budzą wspomnienia. Towarzyszą nam przez święta Bożego Narodzenia wnosząc do naszych domów atmosferę ciepła i radości.

Święta mijają, my wracamy do codzienności i przestajemy zwracać uwagę na choinkę, która powoli zaczyna marnieć. W końcu przychodzi moment kiedy trzeba dekoracje zdjąć a samo drzewko (lub to co z niego zostało) wrzucić na śmietnik. Taka jest kolej rzeczy.
A co by było gdyby ten moment również jakoś uczcić? Ubieranie choinki to radosna chwila, może więc i pozbywanie się jej mogłoby być okazją do zabawy. Coś na zakończenie okresu świątecznego. Przecież właśnie trwa karnawał! Gdyby tak urządzić ognisko, zaprosić przyjaciół i razem spalić choinki przy kubku grzańca, czyż nie byłoby fajnie?
Na taki właśnie pomysł wpadli mieszkańcy Pobierowa, stąd Święto Palenia Choinek. Najpierw spotykano się nieformalnie a od zeszłego roku w organizacją oficjalnie zajęła się Pani Sołtys wraz z Radą Sołecką, Radą Rodziców z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Pobierowie oraz tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna.
W tym roku ŚPaCh wypada w sobotę 21 stycznia, zaczynamy od godz. 16.00 na parkingu przy ul. Zgody.

Dodam jeszcze, że nie należy zanadto przejmować się nazwą, jak powiedziała sołtys Iwona Zacharczuk: „To okazja, aby spotkać się przy ognisku, porozmawiać, pośpiewać, co nieco przekąsić – ale przede wszystkim, być zazem!  A jak ktoś przyniesie swoją choinkę zamiast wyrzucać ją na śmietnik- to tym lepiej!
Jeśli pogoda dopisze, podobno czekają niespodzianki. Serdecznie wszystkich zapraszamy! My na pewno będziemy.