Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była przyczynkiem do wielu wydarzeń także w naszej gminie. Jedno z nich miało miejsce w piątek w Niechorzu. W tamtejszym parku dokonano odsłonięcia 4 tablic upamiętniających historię tej pięknej, nadmorskiej miejscowości.

Dzięki wsparciu finansowemu z grantu sołeckiego, udało się w Niechorzu przygotować i ustawić przy głównej alei w parku cztery tablice ukazujące początki kształtowania się polskiej rzeczywistości po 1945 roku. W poszczególnych gablotach znajdziemy grafiki przedstawiające cztery aspekty życia w ówczesnym Niechorzu – według kolejności: latarnię morską, rybaków, życie codzienne oraz porównanie fotograficzne Niechorza dawniej i teraz.

Nad projektem pracowało kilka osób. Oprócz sołtysa Wojciecha Pawluka vel Mikołajczuka, byli to Agnieszka i Robert Dajczakowie, a także Lidia Słoniewska. Zdjęcia udostępnili mieszkańcy Niechorza. Szczególnie bogate zbiory otrzymano od Karoliny Spupły-Siegień, Karola Ciszka i Piotra Łozdowskiego.

Efekt końcowy robi wrażenie i z pewnością będzie cieszył się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród mieszkańców, ale także wśród turystów. Ponieważ wzdłuż alejki zostało jeszcze trochę miejsca, aż się prosi o kolejne tablice.

Mimo padającego deszczu w piątkowe południe pojawiło się na uroczystości sporo mieszkańców, w tym przedstawiciele rady sołeckiej. Ceremonię uświetnił swoją obecnością również ksiądz kanonik Józef Czujko – proboszcz niechorskiej parafii. Nie zawiedli uczniowie szkoły podstawowej w Niechorzu, którzy licznie stawili się w parku i wytrwale uczestniczyli w wydarzeniach.

Całość uroczystości zakończyło symboliczne złożenie kwiatów pod pomnikiem w Niechorzu poświęconemu tutejszym osadnikom.

Najważniejsze momenty ceremonii utrwalił na filmie Piotr Stefanowicz, a na zdjęciach Michał Pawluk vel Mikołajczuk.