Dziś w Trzęsaczu odbyło się spotkanie inicjujące powstanie bardzo ciekawej inicjatywy. Kilka podmiotów oferujących na terenie gminy Rewal ogólnodostępne atrakcje dla turystów chce zjednoczyć siły w staraniach o klienta.

Inicjatorem spotkania była pani Katarzyna Jagiełło, będąca właścicielem m.in. trzęsackiego muzeum „Na klifie” oferującego wczasowiczom możliwość zapoznania się z historią ruin średniowiecznego kościoła w Trzęsaczu oraz specyfiką zjawiska abrazji. Oprócz tego zaproszonych zostało 9 innych podmiotów wyrażających chęć uczestniczenia w takim wspólnym przedsięwzięciu, w tym Park Miniatur Latarni Morskich i Park Wieloryba, o których głośno ostatnio w gminie.

Idea jest zaczerpnięta z zachodniej a szczególnie południowej Europy. Klastry turystyczne to obecnie najprężniej rozwijający się trend w turystyce. Najlepszym przykładem jest choćby słynna Motor Valley (Dolina Silnikowa) we włoskim regionie Emilia Romagna grupujące atrakcje turystyczne związane z motoryzacją. Zasady są proste. Kilka podmiotów zamiast ze sobą konkurować zaczyna współpracować tworząc jedną, spójną markę, która staje się rozpoznawalna w kraju i zagranicą na tyle, że przyciąga nowe rzesze turystów. Niemal banalne w swej prostocie. A co najważniejsze, skuteczne.

Gdzie jest haczyk? Trzeba pokonać różnice między poszczególnymi podmiotami, np. inna organizacja pracy, system zarządzania, zasobność ekonomiczna, doświadczenie na rynku. Jak pokazuje praktyka, zazwyczaj samo pokonanie tych różnic wystarcza, by odnieść sukces. Sukces, który oznacza korzyści nie tylko dla samych członków klastra, ale także dla okolicznych mieszkańców.

– Rewalska Regionalna Organizacja Turystyczna (RROT) istnieje tylko na papierze. CIPR ze zrozumiałych względów ma związane ręce. Musimy coś stworzyć sami, aby walczyć skutecznie o klienta – mówiono niemal jednym głosem na spotkaniu.

Widać więc wolę do wspólnego działania. Na razie zainteresowani muszę zdecydować, czy będą działać w ramach stowarzyszenia czy klastra. To ważna decyzja w obliczu starań o potencjalne wsparcie z instytucji zewnętrznych. Nam nie zostaje nic innego, jak życzyć wytrwałości. Pamiętajmy bowiem, że dobra oferta na czas niepogody ma bezpośredni wpływ na ilość wczasowiczów w naszych domach i pensjonatach.

Warto wspomnieć, że kilka podmiotów w gminie Rewal na różną skalę już ze sobą współpracuje, jak na przykład kolej i dwa nasze muzea, które realizują projekt skierowany do dzieci i młodzieży pod nazwą „Edukacyjna Podróż w Czasie”, gdzie w ramach jednego biletu można skorzystać z oferty trzech placówek.

1 komentarz

  1. Brawo! Klaster turystyczny to była by super sprawa! Można by było nawet pomyśleć o klastrze turystycznym pomorza zachodniego, nie tylko wybrzeża rewalskiego, to było by coś 🙂

  2. Pomysł przedni. Warto pomyśleć o specjalnej ofercie skierowanej do szkół naszych gminnych, żeby tradycją stało się odwiedzanie miejsc ważnych i ciekawych na terenie gminy.
    Świetnie byłoby, gdyby powstała nowa świecka tradycja zwiedzania okolicy bliższej i dalszej w ramach zajęć szkolnych. Bo mamy mnóstwo wspaniałych miejsc: katedra w Kamieniu P. ze skarbcem i wirydarzem, studzienka Ottona i kościół z ciekawym ołtarzem w Cerkwicy, szlak słonicy Hansken czy choćby skansen Centrum Słowian i Wikingów oraz muzeum z eksponatami już z VII w. w Wolinie, że nie wspomnę o zbiorach szczecińskich.
    Robiłam wywiad wśród znajomych, niewiele osób zna te miejsca. Warto zadbać o to, aby nasze dzieci wiedziały przynajmniej tyle samo, co dzieci turystów:) Dzieci wyjeżdżają w daleką Polskę i za granicę, żeby zwiedzać je zabytki, a nie znają świata wokół siebie.A mamy być z czego dumni.

    • Zgadzam się, Wiolu! Tutaj jest, moim zdaniem, otwarte pole do działania dla stowarzyszenia Aktywnych Kulturalnie :).

  3. Myślę, że jednak tu powinni się wykazać pracownicy Gminy z działów promocji i edukacji we współpracy ze szkołami. Wydaje się mi się, że to zorganizować będzie łatwiej oraz uniknie się niepotrzebnego krzyżowania kompetencji i wydłużania ścieżki.

  4. Świetny pomysł, ale bardzo ciężki do realizacji – pozostaje życzyć wytrwałości. Niestety środki w perspektywie EU 2014-20 są nastawione głównie na innowacje zapominając prawie doszczętnie o kulturze, a taki projekt to także duże pieniądze które na początku trzeba wydać.