Według wielu mediów mieliśmy być oazą spokoju za sprawą uchwały, która póki co w życie nie weszła. Na ten temat, ale także o bezpieczeństwie podczas sezonu letniego zbieraliśmy informacje z pierwszej ręki, czyli od kom. Marcina Ryczki – komendanta komisariatu policji w Rewalu.

Uchwała o godzinach bez hałasu

To bez wątpienia w ostatnim czasie jeden z najbardziej gorących tematów w naszej gminie. Uchwała ustanawiająca godzinę 23 jako początek ciszy na ulicach nie weszła jeszcze w życie i pewnie nie stanie się to w najbliższych tygodniach, a i tak niektórzy się na nią powołują. „To, że nie nabrała mocy nasza uchwała, nie znaczy, że można bezkarnie hałasować. Od godziny 22 obowiązuje prawnie niższy poziom dopuszczanych odgłosów i zamierzamy bezwzględnie tego pilnować. Reagujemy na każde zgłoszenie. Trzeba jednak pamiętać, że nasza wizyta nie oznacza, że od razu wszystko się uspokoi. My możemy tylko ukarać winnego mandatem.” Dlatego prowadzone są działania prewencyjne i informacyjne, które choćby w Niechorzu pozwoliły uspokoić kilku właścicieli hałaśliwych urządzeń. My przypominamy, że jeśli sprawa o naruszanie tzw. ciszy nocnej trafi do sądu grodzkiego, to bardzo przydatne są zeznania świadków potwierdzające, że doszło do wykroczenia.

Patrole piesze, rowerowe a może nawet konne

Tradycyjnie w naszej gminie zwiększy się liczba sezonowych policjantów, którzy patrolują ulice pieszo lub radiowozami. To funkcjonariusze w ramach adaptacji zawodowej, a nie jak to było w latach wcześniejszych praktykanci, co powinno usprawnić działanie i skuteczność takich patroli.

„Lada dzień powinny trafić do nas mundury dla patroli rowerowych, które chcielibyśmy jak najszybciej uruchomić.” – tłumaczy kom. Ryczko i dodaje – „Mamy zapewnienia, że w połowie lipca pojawią się też patrole konne, które pomogłyby dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Mogłyby też posłużyć do szybszych interwencji na plaży, bo na razie mamy do dyspozycji tylko quada.” Być może zanim pojawią się patrole konne, do działania na plaży nasza policja dostanie radiowóz z napędem na cztery koła.

Antyterroryści i inne służby

„Jeżeli zaistnieje konieczność, to w każdej chwili będziemy mogli liczyć na wsparcie grupy szybkiego reagowania lub antyterrorystów ze Szczecina.” – zapewnia kom. Ryczko. To dobra wiadomość, gdyż poprzednie lata pokazały, że sam widok takiej ekipy budzi olbrzymi respekt.

Rewalski komisariat współpracuje także z innymi instytucjami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo, np. z wrocławską Inspekcją Transportu Drogowego. „Na 10 skontrolowanych autokarów wycieczkowych w tym tygodniu aż 7 zostało zatrzymanych ze względu na zły stan techniczny.”

Alkohol

Przez całą dobę w budynku komisariatu w dostępnym miejscu znajduje się urządzenie alcoblow popularnie zwane alkomatem. Każdy może przyjść i profilaktycznie zmierzyć stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, nim wsiądzie za kierownicę swojego pojazdu.

Planowane są wyrywkowe kontrole kierowców pod kątem trzeźwości i odurzenia narkotykami. Specjalnie pod kątem tych drugich nabyte zostało urządzenie kontrolne – jeśli wynik pomiaru będzie pozytywny, wówczas kierowca wieziony będzie do laboratorium w Gryficach na badanie krwi i moczu.

1 komentarz

  1. Jeżeli to bezpieczeństwo ma polegać tylko na tym że panowie policjanci stoją w Rewalu cały dzień przed halą , a w Niechorzu przy centrum ratownictwa i zatrzymują auta, a straż gminna wypisuje mandaty za parking na głównych ulicach i nikt nic nie robi z samochodami po parkowanymi gdzie popadnie w bocznych ulicach na chodnikach i przejściach dla pieszych jak i z samymi urlopowiczami którzy ulice traktują jak chodnik. To ja dziękuję za takie bezpieczeństwo… Po co za to płacić? A czy ktoś widział policję albo straż w nocy na ulicy kiedy ludzie bawią się w lokalach i nadranem wracają do domu i wtedy dochodzi do ekscesów?