Spokojnie przebiegało zebranie wiejskie w Niechorzu, które zwołał na poniedziałek sołtys Szymon Jędrzejowski. Przyczynkiem miała być próba przeprowadzenia konsultacji społecznych w temacie dzierżaw długoletnich. Trudno powiedzieć, na ile te konsultacje były miarodajne, gdyż w sali w budynku OSP Niechorze zebrało się niewiele ponad 50 osób, w tym goście spoza miejscowości.

Marian Piasecki

Głównym gościem na zebraniu był Marian Piasecki – właściciel Parku Miniatur Latarni Morskich. To jeden z dwóch zainteresowanych obecnie dzierżawą długoletnią gminnych terenów. Pan Piasecki, który niejednokrotnie podkreślał, że jest obywatelem niemieckim, dość długo opowiadał o swoim projekcie, tłumacząc dlaczego powinien dostać w dzierżawę na 27 lat na obecnie zajmowany teren. Wskazywał poniesione koszty przystosowania działki, stworzone miejsca pracy dla mieszkańców czy promocję, jaką jego park daje Niechorzu. Jednych jego wypowiedź rozbawiła, innych zdenerwowała. Do tej drugiej grupy należał Henryk Gmyrek, który stwierdził, że poczuł się, jakby nie znał się na ekonomii i ktoś go teraz pouczał. Zaznaczył też, że jego zdaniem park miniatur to nie jest przykład ochrony lokalnego dziedzictwa.

Obecna umowa parku miniatur

Głos pana Henia rozpoczął godzinną dyskusję, podczas której mieszkańcy starali się dowiedzieć możliwie jak najwięcej od pana Mariana i obecnego na sali pana wójta Skraburskiego odnośnie ustaleń z poprzednią radą oraz szczegółów dotychczas zawartej umowy dzierżawy. Pan Piasecki stwierdził, że należą się mu ulgi w wysokości opłat m.in. ze względu na to, że przekaże wykonaną przez siebie część kanalizacji na rzecz gminy. Jednak nie potrafił odpowiedzieć na pytanie radnego powiatowego Jana Trafnego, jak tę sprawę reguluje obecna umowa wiążąca go z gminą.

10 tysięcy za dzierżawę

Dyskusja toczyła się wokół wysokości dzierżawy. Jak podał Wojciech Pawluk vel Mikołajczuk – skoro park płaci rocznie 10 tys. złotych, to stawka obecnie obowiązująca wynosi około 10 gr miesięcznie za metr kwadratowy. Wg słów pana Piaseckiego ustalenia z poprzednią Radą Gminy zakładały, że nowa stawka będzie wynosić 28 tys. złotych brutto za rok i będzie rokrocznie podnoszona o inflację.

Remont ulicy Ludnej

Pan wójt przypomniał, że było dużym wydarzeniem, kiedy 4 lata temu udało się „podkraść” dwóch inwestorów i skłonić ich do ulokowania swoich projektów na terenie naszej gminy. Chodziło o park miniatur w Niechorzu i Park Wieloryba w Rewalu. Obu dano 48 miesięcy, aby wykazali się, na ile są wiarogodnymi partnerami. Po tym czasie miały nastąpić rozmowy odnośnie przedłużenia dzierżawy do 2042 roku. Wspomniane 28 tys. to 38 tys. pomniejszone o 10 tys., które mają być przeznaczone na wykonanie przez inwestora nawierzchni twardej na ul. Ludnej od ul. Starowiejskiej do ul. Polnej. Poruszyło to tematykę inwestycji drogowych. Henryk Gmyrek wskazał na problem braku drenażu w tamtej okolicy, gdzie bardzo często mieszkańcy są zalewani przez wody deszczowe. Mówił także o tym, że poza ulicą Leśną brakowało w ostatnich latach w Niechorzu inwestycji drogowych i teraz to się odbija. Być może gdyby nie inne wydatki, nie byłoby teraz dyskusji o to, kto i za ile ma wybudować ulicę Ludną. Swoją wypowiedź zakończył apelem o urealnienie wysokości dzierżawy dla parku miniatur.

Głosy poparcia

Były także głosy poparcia dla inwestycji Mariana Piaseckiego a w związku z tym na udzielenie mu dzierżawy w przedstawionej formie. Postulował o to m.in. Artur Lubczyk i Anna Szkódlińska. Nim mieszkańcy przeszli do głosowania, właściciel parku odniósł się jeszcze do sugestii Jana Trafnego o możliwość konsensusu, czyli zgody na skrócenie czasu dzierżawy. Marian Piasecki stwierdził, że w przypadku dzierżawy krótszej, np. 15-letniej, nie będzie mógł zrealizować inwestycji w ulicę Ludną.

Głosowanie 22/22

Wobec niewielkiej frekwencji poddawano w wątpliwość sens głosowania jednak sołtys Niechorza uznał, że chodzi o pomoc Radzie Gminy w podejmowaniu decyzji i głosowanie przeprowadził. Za udzieleniem dzierżawy na warunkach oczekiwanych przez Mariana Piaseckiego głosowało 22 mieszkańców, przeciw było 13 osób, a wstrzymało się 9 osób.

„Strefa zamieszkania” bez sensu i inne wolne wnioski

W wolnych wnioskach Agnieszka Matuszak podniosła temat drogi od dworca kolejowego Niechorze Latarnia do samej drogi. Jak stwierdził pan wójt, brak jest pomysłów, jak ten temat rozwiązać przy obecnym stanie budżetu. Krystyna Słoniewska poruszyła temat opłat dla mieszkańców za parkingi pod domem oraz poddała w wątpliwość sens stawiania znaków „strefa zamieszkania” (pozwala na parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych) na ulicach, gdzie nie wyznaczono żadnego miejsca parkingowego. Sołtys Jędrzejowski zgłosił natomiast uwagę na kiepski stan poboczy i wjazdów na posesje pozostawiany przez firmę, która zakopuje w Niechorzu światłowody. W odpowiedzi wójt Skraburski przypomniał, że firma działa na drogach powiatowych i to do powiatu powinna być skierowana ta interpelacja.

Więcej tematów w Niechorzu nie poruszano. Następne zebranie wiejskie w sprawie dzierżaw długoletnich już w ten czwartek w Rewalu.

31 Komentarze

 1. No to teraz wypada każdemu przestać płacić podatki, a w/w kwoty inwestować w chodniki,drogi, latarnie pod własnym domem ! Przecież to jest chore.

 2. Moim zdaniem kwota dzierżawy powinna wynikać z wartości nieruchomości. Więcej metrów, bliżej morza – drożej. Mniej metrów, dalej od wody- taniej. No chyba, że jest to działalność charytatywna……………..a jest ?

 3. Kwota dzierżawy powinna także oprócz wymienionych wynikać z funkcji dzierżawionego, czym innym jest wydzierżawienie kawałka gruntu pod śmietnik, trawkę czy źle wytyczone ogrodzenie, a czym innym jest wydzierżawienie pod lodziarnię, baner reklamowy czy park rozrywki.

  • Strasznie boję się zbytniego uszczegółowienia, bo z doświadczenia wiem jak wielkie zamieszanie, mnogość stawek, sprawia. Wiele osób ma do Rady o tę uchwałę ( uchwała o stawkach dzierżaw ) uzasadnione pretensje. Może powinny istnieć tylko dwa kryteria : wartość działki i pojęcie wolna od zabudowy lub zabudowana. To temat do dyskusji. Porażką poprzedniej Rady było nie wypracowanie stanowiska w tej sprawie.

 4. Tak z innej beczki, czy uważacie, że powinniśmy zrobić obowiązkowe podawanie nazwiska przy pisaniu komentarzy?
  Tak mi się kołacze to po głowie ?

 5. Przy okazji jakiegoś postu ktoś wspomniał, że jest pracownikiem urzędu, wodociągów czy szkoły i trochę chęć zatajenia własnych personaliów można w tym wypadku zrozumieć, zwłaszcza jeśli dyskusja dotyczy jego miejsca pracy.

 6. Dzierżawiona nieruchomość podlega prawom rynku. Jeżeli wysokość dzierżawy jest zbyt wysoka to nieruchomość nie ma nabywcy i jest to wystarczający znak dla samorządu i mieszkańców, żeby wysokość tej dzierżawy zmienić.

  Mówimy tu o takich nieruchomościach, które nie są kluczowe dla każdego mieszkańca. Oznacza to, że wydzierżawienie nieruchomości nie pozbawi możliwości funkcjonowania dla każdego lub dla znacznej większości mieszkańców. Np. droga dojazdowa. Przykład bardzo jasny , ponieważ wydaje się , że po 23 latach demokratycznego ustroju wspólnoty gminnej dużo mieszkańców nie chce tego zauważyć lub nie potrafi zrozumieć.
  Do takiej nieruchomości, która ma znaczenie dla prawie każdego mieszkańca jest plaża i zejście do plaży.
  Przykład z Rewala wykazuje , że pewna grupa mieszkańców przy pomocy swojej , znacznej części radnych w samorządzie ( z Przewodniczącą na czele) wyrwała część tej żywotnej dla wszystkich nieruchomości- część majątku wspólnoty) dla siebie. Jest to złamanie ustawy o samorządzie,( art.7 ) który mówi , że samorząd przede wszystkim realizuje zbiorowe potrzeby ludności. Dodatkowo art. 7 Konstytucji mówi , że wszelka władza publiczna a więc i Rada Gminy może działać na podstawie i w granicach prawa. W tym przypadku tę granicę prawa Rada Gminy Rewal przekroczyła. Złamała ustrój Wspólnoty samorządowej i podobnie jak w całym okresie to miało miejsce działa w imieniu grupy mieszkańców. Tę uchwałę należy zaskarżyć. O takich podstawowych sprawach powinni wiedzieć wszyscy radni a jeśli ktoś chce być Przewodniczącym to nie wiedzieć tego nie może.
  Fakt, że III RP jest państwem tylko teoretycznym czyli , że prawo nie jest egzekwowane przez organy państwowe w naszej gminie spowodowało to , że wiele grup wyrwało dla siebie z majątku gminnej Wspólnoty zbyt dużo. Dlatego mamy to co mamy.

 7. Jak tak dalej pójdzie i pan Jaworski będzie zaśmiecać każdy post swoimi dennymi wypocinami to ludzie przestaną tu się wypowiadać.
  P. S. Lepiej by było gdyby pan nic nie pisał bo nagła zmiana poglądów na rzecz wójta nie ciekawie o panu świadczy. Jak dobrze pamiętam to pan rzucał nieźle w wójta i jego radnych błotem… A teraz nagle Pan oczernia 2 radne PiS z Pobierowa bo stanęły po stronie dobra mieszkańców,a nie Pana interesów.
  Jak mi dobrze wiadomo to w strukturze regionalnej PiS jest Pan nikim po za samozwańczym szefem…
  Jak by się dobrze przyjrzeć Pana działalności w radzie to nic nie wniosła i niech pan przestanie obrażać obecnych radnych jak i ich wyborców, bo chyba nie są takimi Baranami skoro się na Panu poznali i pokazali co myślą o głosowaniu w poszczególnych wyborach, nigdzie Pana nie wybierając…

  Pora założyć swój mundurek i odpłynąć swoją łódeczką w siną dal na emeryturę…

 8. Praktyka naliczania różnych stawek za różnego rodzaju grunty nie jest niczym nowym. Tak funkcjonują urzędy miejskie w przypadku dużego zróżnicowania rodzajów dzierżaw.
  Na przykład:
  http://www.jaworzno.pl/terenyinwestycyjne/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=37&lang=pl
  /Szymon! sprawdź proszę czy to się otwiera, zresztą można tam to przekleić:) /

  Podstawowa sprawa – to problem, z którym my się borykamy – to jawność stawek, ich publiczna dostępność. Wtedy nie ma poczucia krzywdy, każdy może sam siebie sprawdzić i sąsiada, a także kontrolować, czy jest traktowany na równi z innymi.
  Teraz niejednokrotnie słyszę uwagi, że ktoś ma poczucie krzywdy, bo płaci więcej za podobny teren niż inni.

  Moim zdaniem nie jest problemem zróżnicowanie stawek, ale ich jawność i czytelność. Na rewalskim bip-ie podane są sposoby wyliczania dzierżaw gruntów, ale wygląda to koszmarnie.
  Może warto podawać publicznie stawki za konkretne dzierżawy. Mam wrażenie, że to nie powinno być tajemnicą handlową, dotyczą te stawki gruntów publicznych.

 9. „Henryk Gmyrek, który stwierdził, że poczuł się, jakby nie znał się na ekonomii i ktoś go teraz pouczał” – Panie Gmyrek a zna się Pan?( sytuacja Pańskiej firmy chyba o tym nie świadczy).
  Turystów do naszej Gminy przyciągają plaże i atrakcje, dopiero póżniej hotele i kolejne pensjonaty! Czym chcemy zachęcić inwestorów? Wysokie dzierżawy za teren ich tylko odstraszą i zainwestują w innych miejscowościach! Dzieki takim ludziom nasza Gmina jest znana i przez to bardziej atrakcyjna! Te tereny mają bardzo mały procent zabudowy 5% i nie sprzedamy tych działek za miliony bo nikt tam nie zainwestuje. Jak już człowiek zrobił to teraz trzeba go wykoćzyć polityka mieszkańców Rewala, bo w Niechorzu prawie nikt nie był przeciwny ( 2 osoby na 50 )! Pan Vel zarzuca złe decyzje poprzedniej radzie, a jak mnie pamięć nie myli sam do niej należal? Jestem za dlugoletnimi dzierzawami pod atrakcje turystyczne!

  • Proszę nie wprowadzać w błąd jeśli chodzi o wynik głosowania.Trzeba przyznać, że był pozytywny dla Pana Piaseckiego za głosowało 22 mieszkańców, przeciw było 13 osób, a wstrzymało się 9 osób., co zostało zapisane w protokole zebrania.Szanowna Pani czy ja komuś coś zarzucam? Wyraziłem tylko swoje zdanie.Do czego mam pełne prawo.Proszę sprawdzić stawki minimalnych opłat za dzierżawę na mieniu gminnym w Gminie Rewal.Powtórzę jeszcze raz .Niech Pan Piasecki prowadzi swój biznes w TYM miejscu, ale stawka,którą płaci jest za niska.Trzeba negocjować warunki tak długo( tym bardziej, że dzierżawa wciąż trwa do 2021 roku)aż osiągnie się kompromis z pozytywnym skutkiem dla OBU stron.Ten teren to mienie gminne,czyli najważniejszy jest interes mieszkańców.Szanuję Pani zdanie choć wcale nie muszę się z nim zgadzać, jak i Pani z moim.

   P.S.
   Dlaczego ukrywasz się ?

 10. ” Atrakcje Turystyczne ” bo nikt nie wątpi w to, że takimi są, nie stanowią jedynie formy działalności kulturalnej, a już tym bardziej charytatywnej. To w przeważającej części działalność komercyjna, nastawiona na ZYSK . Zdecydowanie bardziej wartościowa, niż kolejny pensjonat, ale nie taka znowu trudna do zastąpienia przez innego inwestora o podobnym profilu. 30 letnia dzierżawa miałaby sens jedynie wtedy, kiedy inwestor postawiłby obiekt, budowlę na trwale powiązaną z gruntem , o dużej wartości i niemożliwą do ” zabrania” po zakończeniu okresu dzierżawy . Czy tak jest w obu wymienianych przypadkach ? Niestety nie ! Stawka powinna więc być adekwatna do wartości nieruchomości i na okres maksymalnie 10-letni.

 11. Kolejny sfrustrowany Pan, któremu nie udało się zająć posady wójta… pewnie mogli zainwestowac po kilka dodatkowych milionów i tak zanlezli by się życzliwi którym by coś nie pasowało…

  • Nie ma to jak dyskusja na argumenty ……..żal mi Pana/Pani, bo takie podgryzanie kostek pod stołem, bez odwagi do pokazania własnego imienia i nazwiska, to dopiero musi być frustracja !!!

 12. Mieszkaniec widmo- to chyba zaraził się jakąś chorobą od zielonych ludzików, bo chciałby mnie gdzieś wysłać. Biorąc pod uwagę, że taaki mieszkaniec widmo może coś rozsiewać, to faktycznie trzeba by ogłosić kwarantannę.. Tak tylko na marginesie informuję, że byłem trzy kadencję radnym, bo mnie wybierali a więcej nie kandydowałem do gminy więc mnie nie mogli wybrać. Skoro „widmo ” pisze co się dzieje w PiS-ie to wiadomo od kogo to wie. Tak przy okazji to powiem, ze na miesiąc przed wyborami poseł Oświęcimski zapytał mnie ” Panie Waldku , czy teraz też podkupią Panu członków „? Odpowiedziałem.” Panie pośle. Tak jak zawsze. ” Co do ostatnich wyborów to z uwagi na osobiste sprawy rodzinne nie miałem możliwości się zaangażować. W żadnej gminie nie rozkleiłem ani jednego plakatu . Sorry, ale rodzina jest ważniejsza a pilnowanie złodziei w jakimkolwiek społecznym organie mnie już nie podnieca. Tu w gminie jestem członkiem wspólnoty i mam wszystkie prawa w tym najważniejsze prawo do wypowiedzi. Modny separatyzm na krańcach Ukrainy chyba za pomocą mieszkańców widmo roznosi się jak zaraza więc i do Rewala zawitał. Separatysta- mieszkaniec widmo widać, że jest już chory. Przynajmniej na umyśle. Jak już o wójcie mowa to we wszystkich poprzednich kadencjach wójt firmował większość radnych więc wszystkie podłe działania radnych spadały na wójta. Wójt nigdy nie głosuje, głosują Radni więc decyduje większość Radnych . A ta większość jest teraz w opozycji do wójta. Teraz wójt nie firmuje większości Radnych więc teraz widać, kto był i jest tak naprawdę będzie odpowiedzialny. Ta obecna większość nie firmowana przez wójta sama zarobiła sobie od mieszkańców ( nie ode mnie) na zarzut o PRYWATĘ. To , że obecna większość już nie może być firmowana przez wójta to jest i moja zasługa. Mieszkaniec widmo jest tak głupi, ze pisząc wskazał dokładnie w czyim imieniu pisze.
  Aby zarządzać gminą wójt musi mieć większość. Mądrą i uczciwą. Skoro ta obecna „mądra i uczciwa większość ” jest przeciwko wójtowi to dlaczego ludzie( nie ja) tej ” mądrej i uczciwej większości zarzucają prywatę ?
  Nareszcie wszystko jest jasne.
  Ale skoro mnie mieszkaniec widmo prowokuje to będzie wesoło.
  Mój mundur Kpt. ż.w. jest rzeczą dla mieszkańca widmo nie do osiągnięcia nawet po to, by go odprasować.
  c.d.n.

  • Oj tam, oj tam trzech napisało i zaraz ludzie piszą.A swoją drogą Walduś szybko przyswajasz.Już o separatystach wiesz wszystko lub prawie wszystko.Na Kremlu do dziś podobno chodzą w pampersach,bo jak im ktoś przypomni hasło Pobierowo i Jaworowski to nie wszyscy mogą zdążyć z sikaniem do WC-tów.Tak im Walduś dogrzałeś tym sprzeciwem wobec rurociągu po dnie Bałtyku.Ale się chłopie nie przejmuj,dobrze się odżywiaj i zażywaj świeżego powietrza.Po tobie zawsze jak po ,nie przymierzając,kaczce,wszystko spłynie.A nazywanie kogoś głupim nie należy do dobrego tonu,chyba że na psychiatrii też się znasz.

 13. Szanowna Redakcjo, pora przywrócić debacie równowagę ilościową i jakościową. Jeśli w kilkudziesięciozdaniowym poście brak logicznych i czytelnych przesłań a tylko kłębią się „szare eminencje zachwytu” nad sobą oczywiście- należy to wyłączyć. (Proponuję jako punkt 1 nowego regulaminu widoków). Jeśli ktoś chce budować własny wizerunek drogą elektroniczną, niech założy własny portal- droga wolna – a nie zaśmieca ten społeczny! Proponuję nazwę jawohfalik.pl

 14. Przyjaciół i terapeutę potrzebuje zawsze gmina. Ja mam się świetnie . Nie musiałem i nie muszę się dożywiać na gminnym budżecie. A tak przy okazji. A co to za demokracja Pani Klary by przywracać jakieś ograniczenia ?
  Przez 23 lata zawsze jakaś sitwa próbowała mi zamknąć usta i wiadomo po co i co z tego wyszło.. Czy coś się zmienia ?

 15. Aby naprawiać gminę trzeba zrobić spis grzechów ,które do tej sytuacji doprowadziły. Inaczej będzie wszystko po po staremu. Ktoś mi zabroni ?

  • A propos grzechów . Nadal czekamy na komentarz do artykułów o nazwie ” Nowe inwestycje” oraz ” Nowe inwestycje” cz.2 czyli cuda nad Liwką . Opisywane historie miały miejsce w latach 2008-2010, a więc w czasie kiedy był Pan radnym. Oczywiście nie jedynym, ale trudno sobie wyobrazić, żeby z racji zdobytego wykształcenia i doświadczenia, o wymienionych tam sprawach nie był Pan informowany.

 16. solidarny z widmem- czy solidarny z Rosją ? To nie żarty. Takich solidarnych z Rosją jest w naszej gminie sporo. Solidarny z Rosją to może i wie, że był przez naszą Radę zatwierdzony projekt, by zażądać od Nord Streamu 3 mld kaucji na wypadek zatrucia środowiska. KIlka samorządów nadmorskich w tym Kolobrzeg też do żądania wyższej kaucji niż nasza się przygotowywał. Były i inne. Niestety PO-kolei samorządy były pacyfikowane przez solidarnych z Rosją i oczywiście z Niemcami. W Rewalu był to Artur Łącki. Pacyfikowany przez PO był nasz samorząd oraz ZMiGM tak , że ostatnie moje uchwały w maju 2010 r przechodziły zaledwie jednym głosem. W końcu i ja zostałem spacyfikowany. Dla solidarnego z rosyjskim i niemieckim widmem szczególna wiadomość. Na dwa tygodnie przed Smoleńskiem Kancelaria Prezydenta Kaczyńskiego z którą w sprawie NS byłem w kontakcie przygotowała analizę prawną( wykonał ją rekomendowany przeze mnie prof. prawa międzynarodowego) , ( w Zachodniopomorskim to ja pierwszy otrzymałem tą analizę)w której prof. rekomenduje, by skierować przeciwko budowie Nord Stream pozew do Trybunału Sprawiedliwości. Dowodził Pan profesor, że sprawa ma szansę być wygrana. Tym miał się zająć Prezydent zaraz po obchodach katyńskich. Czy to przypadek , że już się nie zajął ? Bo Smoleńska nie przeżył. Czy to przypadek , że 10 dni po Smoleńsku Tusk na wszystkie warunki Rosji się zgodził ? Na drogi gaz, na takie zmiany w Zarządzie Euro-Pol -Gazu, takie , że bez zgody Rosji my w tej spółce gdzie mamy większościowy udział Rządzi Rosja w tym Wice Prezes Zarządu akurat brat Premiera Rosji Miedwiediewa ? Czy ktoś może jeszcze nie wierzyć, że Putina na coś takiego stać ? Więc ten solidarny widmo z Rosją i Niemcami z gminy Rewal – mało wie i mało rozumie lub może jest przez kogoś opłacany. Bo nie wierzę dlaczego jeszcze teraz przy tej wiedzy którą mamy z Ukrainy jeszcze ktoś próbuje bałamucić społeczeństwo ? Jeśli mamy takich solidarnych z Rosją i Niemcami w gminie Rewal to nie ma się czego dziwić, że bez skrupułów gminę Rewal ograbili. A czy ja Rosji dogrzałem ? Zapytaj raczej solidarny z widmem z Rosją i Niemcami dlaczego na to wszystko godził się Tusk, by nam tak Rosja dogrzała ”
  Więc zdecyduj sam solidarny z widmem z Rosją i Niemcami , kim jesteś. Durniem czy opłacanym Zdrajcą ?

 17. Jest nasz ulubiony komentator, pękaty Walduś? Ten, co to lubi wszystkich pouczać, a sam nigdy niczego nie osiągnął, pomijając fakt, że stał kiedyś w telewizji obok Kaczyńskiego. Ten, który myśli, że walczył z NordStreamem, a jedyne co wywalczył, to… nic nie wywalczył, bo… wina Tuska (a może Stalina?). Nasz mały kapitan żałości wielkiej jest jak każdy kapitan na statku. Nie potrafi się odnaleźć na lądzie. Świat dla niego skończył się na morzu, a każde zejście na ląd jest ciężką walką z otaczającą rzeczywistością. Walką przegraną. Dlatego jedynym życiem jest to na morzu, na stumetrowej łódce, gdzie kilkudziesięciu spoconych mężczyzn gnieździ się i ściska na niewielkiej, dusznej powierzchni. Tam kapitan jest pierwszy po Bogu i… jedyny. Nikt mu nie podskoczy, bo ma zawsze rację. Wszyscy muszą go słuchać i niemal kłaniać w pas. Liczy się tylko jego zdanie. Tak samo nasz kapitan żałości wielkiej próbuje działać na lądzie. Chce narzucać nam swoje zdanie udając jedynego mądrego i jedynego sprawiedliwego. Poczyna sobie niczym generał w wojsku. Ale ten kraj miał już generałów przy władzy i więcej nie potrzebuje. Jeden taki stan wojenny ma wprowadził, ale tego być może kapitan żałości wielkiej nie pamięta, albo przeciwnie pamięta doskonale, bo postępuje tak samo. Też uważa, że wie lepiej od innych, że to co on powie, jest święte, a wszyscy, co się nie zgadzają to sitwa i wywrotowcy. Tak samo myśleli komuniści. Tak, panie Waldku! Czas spojrzeć na oczy. Jest pan małym, pękatym komuchem, który schował się pod płaszczykiem PiS. Jak możesz swoją postawą hańbić imię tragicznie zmarłego prezydenta Kaczyńskiego! I to kiedy? Na kilka tygodni przed rocznicą tragedii Smoleńskiej? Idź ty lepiej Komuszku do Białogardu, gdzie jest więcej takich Czerwonych przebierańców jak ty. Nie chcemy cię w Pobierowie. Tu żyją porządni ludzie. I oddaj legitymację. Hańbisz ją. Nie chcemy w PiS takich jak ty. Prezydent Kaczyński się w grobie pewnie przewraca, jak cię słucha i patrzy na ten twój pękaty jak u Oleksego brzuchol i małe, komusze oczka, jak u Sama Hawkinsa. Udajesz przeciwnika Rosji, bo tęsknisz za Związkiem Radzieckim? Nie po to walczyłem ponad 40 lat z komuną, żeby teraz takich jak ty nie rozpoznać.
  Idź gdzie twoje miejsce z tą swoją komunistyczną propagandą, którą uprawiasz pod płaszczykiem PiS. Idź stąd, bo to miejsce dla prawych ludzi, którzy nawet jak błądzą, nigdy nie uważają, że zjedli wszystkie rozumy! Możesz mówić co chcesz, ale ludzie się na tobie poznali, co widać, jak głosują. Jakoś nie chcą cię do żadnej rady. No ale kto by głosował na Komuszka przebierańca!? Zamiast machać ozorem i przechwalać się, czego to nie zrobiłeś i kogo do siebie nie skłóciłeś,może wreszcie byś coś zrobił naprawdę.

 18. Do prof. Zybert
  No cóż mogę odpowiedzieć ?
  Takich kretynizmów to jeszcze nigdy nie słyszałem. Chodzi o Komucha. Komentarza szkoda. To brednie idioty. Jeśli jakiś złodziej lądowy chce oceniać życie na morzu i z zazdrością patrzeć na Kapitana to złodzieja lądowego można zrozumieć. On nic innego nie umie. Na statku każdy wie co ma robić i jakie jest jego miejsce a jak nie wie do się go ze statku wyrzuca. Co do przystosowania się do lądu , to jakoś na lądzie się dobrze urządziłem, że okradać gminy nie musiałem i nie muszę. I bym sobie ułożył jeszcze lepiej , gdybym się dla tego chamstwa nie poświęcił.. Co do przystosowania się do życia wśród złodziei, którzy i gminę i kraj okradają od 25 lat to do tego nigdy się nie przystosuję. Więc robię uczciwie na swoim, nie kradzionym. Co do urody, to tylko cham na ten temat się wypowiada. Jaki Ty jesteś ? Wysoki, przystojny złodziej, cham a może chamka ? Wspaniale. Godne pozazdroszczenia. A chamstwa i złodziejstwa Ci u nas dostatek . I na koniec srolku pomyśl zanim zaczniesz bredzić. Nie zauważyłeś jeszcze w jakiej gminie mieszkasz ? Była to najbogatsza a jest najbardziej zadłużona. Kto i dla kogo tak ją zadłużył chamie ? Ja, że tak na mnie plujesz ? Skala zadłużenia to skala chamstwa jakiego w innych gminach nie ma. A wiesz srolku dzięki komu ta gmina stała się najbogatszą ? Nie wiesz czy nie chcesz wiedzieć? Wiesz kto spowodował i jak , że nasza gmina skomunalizowała majątek będący w rękach FWP ? Majątek z którego nadal czerpie zyski gmina ? POczytaj nawet protokoły z Sesji. Złodzieje na wstępie tylko chcieli wziąć jak najwięcej dla siebie . Mam to opisać w szczegółach ? Mogę to i chyba będę musiał opisać w szczegółach, by chamstwu przypomnieć. To ja wtedy 25 lat temu to złodziejstwo zatrzymałem i podsunąłem pomysł jak te mienie skomunalizować. Nie wiesz o tym chamie? A może jeszcze nie wiesz dzięki komu nasza szkoła katolicka powstała w Pobierowie. Chamie z Pobierowa . Ja w swoim zawodzie osiągnąłem wszystko , a tu to miałem tylko jedną ideę. Powstrzymać złodziei. I też mi się dużo udało. A ten komu się kraść więcej nie udało to pluje na mnie od 25 lat i będzie pluł nadal. I to co robiłem to nie robiłem pod płaszczykiem PiS-u. To Ty statystyczny chamie – złodzieju z gminy Rewal musisz kraść. A branie tego co należy do wspólnoty jest złodziejstwem.
  Nie uczyli ciebie tego ?
  Jeśli więc tyle jadu na mnie w tych plwocinach leci przez 25 lat to myslę sobie. Alem złodziejom poprzeszkadzał. Szkoda , że zrezygnowałem z dalszego uczestniczenia w Radzie. Na pewno, by takich długów nie było.

 19. Dyskusja na forum zaczyna sięgać bruku. Szkoda, bo wymiana poglądów dotyczących Gminy jest potrzebna. Jeśli chcecie Panowie podyskutować o komuchach,chamach, zdrajcach i judaszach, to lepiej przenieście się na PUDELKA, czy jakiś inny tego rodzaju portal.Wymiana tego typu poglądów podważy sens istnienia WIDOKÓW, ze stratą dla wszystkich. Kilka sprostowań Panie Kapitanie. Przypisywanie sobie wyłączności w proces prywatyzacji majątku FWP, jest delikatnie mówiąc nadużyciem. To prawda, że nomenklatura uwłaszczyła się na majątku Funduszu w Polsce, ale w Gminie Rewal natrafiła na bardzo silny i zorganizowany opór społeczny . Ludzie nie dali się ani zbirom próbującym nocą zastraszać wolnych obywateli wolnej Gminy Rewal, ani przygotowanej do pacyfikacji na wniosek Prokuratury Policji. Był to sukces zbiorowy, Pan jako członek ( lub sympatyk, już nie pamiętam ) Porozumienia Centrum, był bardzo ważnym, lecz nie jedynym ogniwem, tego społecznego zrywu. Po drugie, niestety Rada kadencji 2006-2010 nie jest święta. Jak podaje raport pokontrolny RIO, kiedy kończył się pański mandat radnego, zadłużenie wynosiło już 72 miliony złotych. Rada następnej kadencji, tą dramatyczną sytuację jeszcze pogorszyła, ulegając wizji Rewitalizacji Kolei Wąskotorowej. Takie są fakty

 20. Panie Jacku. Skoro Panu pamięć szwankuje to przypominam. Do pierwszego samorządu wprowadziłem w Pobierowie 4 radnych czyli 100 % tylko dlatego, że powstrzymałem sprzedaż /dzierżawę domków przez FWP , które dawało w umowach nawet prawo pierwokupu , choć FWP było tylko użytkownikiem mienia jakie od państwa dostali w bezpłatne użytkowanie. Nie mieli więc żadnych praw do dysponowania. Wydawało się, żeśmy komunę wykiwali ale ten nowy, pierwszy samorząd przez dwa lata nie wydzierżawił nam prawie nic. Bo jeden z naszych radnych zaraz przeszedł na stronę UKŁADU zerwał się i pozostało trzech. Wybuchało społeczne niezadowolenie, które ja mogłem i postanowiłem wykorzystać. Pomógł mi w tym Pan Panie Jacku Jędrzejko dopuszczając się wraz z kilkoma młodymi rodzinami w tym Gradowscy , Graczykowie i bracia Stępień i jeszcze ktoś.dokonaliście włamań do budynków jeszcze nie samorządowych. Były to budynki obecne Wy-Spa. Najlepsze. Następnego rana spotkaliśmy się na ulicy a Pan mi o tym opowiedział. Stwierdziłem, że dokonaliście czynu karalnego i poradziłem wam powywieszać flagi i transparenty z hasłami AKCJA PROTESTACYJNA. Zarząd Gminy, ( wójt Gandurski, ) poinformowali prokuraturę i wyznaczono Zebranie Wiejskie na którym prokurator nakazał Wam domki opuścić i zagroził, że Was powsadza. Był to nie kto inny jak ojciec poprzedniej naszej Przewodniczącej Rady. Wtedy ja powiedziałem mu, że ja na to się nie zgodzę ponieważ Wy zrobiliście tylko akcję protestacyjną za co ja jako Przewodniczący Porozumienia Centrum ( Kaczyńskiego) zaręczam. Była to sprawa głośna na całą Polskę w mediach ogólnopolskich opisano mnie jako prowodyra włamywaczy. Gdybym wtedy wiedział, że za wszystko potem przez 25 lat będzie mnie chamstwo obrzucać błotem i tobym się nie wtrącał. Wtedy cały majątek faktycznie trafił by w ręce KOmuchów. Dziś profesorek/srolek Vel Zybert mnie zarzuca, że ja byłem Komuchem. Ażebyś po kolana w wodzie stał i pić pragnął profesorku. Na tym Zebraniu całe Pobierowo było przeciwko Wam ale skoro ja Was uratowałem to było przeciwko mnie. Dzisiaj i Pan Panie Jacku jest przeciwko mnie ale proszę mi uwierzyć, że w tamtym czasie naprawdę mogliście pójść siedzieć. Potem kiedy większośc działek i domków mogli kupować od samorządu mieszkańcy gminy w tym Pobierowa nikomu nie przyszło do głowy mi za to podziekować lub mnie przepraszać.Skutkiem tego społecznego konfliktu było to, że FWP złożyło zapewnienie, że po sezonie wszystko odda na mienie komunalne. No cóż Panie Jacku. Ja tak to rozegrałem a potem za moją radą,( bo to moja głowa wymyśliła sposób) Rada Gminy zmieniła plan zagospodarowania na całym Pobierowie co było podstawą do unieważnienia umowy użyczenia jakie FWP miał od PRL-owskiego Państwa. Samorząd wystąpił z wnioskami o komunalizację a Plan Zagospodarowania się robił. Więc ja wypłynąłem na pół roku. Kiedy wróciłem to okazało się, że Plan Zagospodarowania wykonano tylko na 3/4 obszaru . Pozostałą część nadal użytkowało FWP. Po 2 latach Sejmu Kontraktowego wybory wygrało SLD i natychmiast Sejm przyjął ustawę, że użytkownik mienia państwowego w PRL- ma prawo do pierwokupu. Tak więc 25 % majątku nadal zostawało w rękach FWP. To już było na życzenie naszych Radnych. Z tego co gmina skomunalizowała to była podstawa dla gminnego bogactwa. Z tego co zostało w FWP było poza naszym zasięgiem. Tyle zrobiła moja mała głowa jak pisze profesorek/srolek .
  Tak wtedy jak i teraz znaczna część mieszkańców jest przeciwko mnie za to, że to dla nich pracowała moja mała głowa i dla nich marnowałem swój czas i zdrowie. Obyście po kolana w wodzie stali .

  Najważniejszym ogniwem w społecznej działalności jest zazwyczaj jakaś jedna mała głowa oraz tysiące ludzkich rąk i serc na dodatek. Moja głowa zawsze była na miejscu ale tysiące rąk i serc przeszło na drugą stronę.
  Czas złodziei dopiero się zaczynał.
  c.d.n.

  A co do przypominania Panie Jacku, że samorząd mojej kadencji doprowadził do 72 mln zł długu jak się potem po rozporządzeniu Min. Rostowskiego okazało, to wówczas gdyby ten dług był oficjalnie znany, toby nasz budżet musiał wynosić ponad 110 mln zł. A wynosił o ile pamiętam 75-80 mln i taki był zatwierdzany przez RIO. Nawet ten 75 mln budżet ja przez ostatnie dwa lata krytykowałem i głosowałem przeciwko. Mówię to już któryś raz a Pan jakby miał jakiś defekt w mózgu albo w charakterze próbuje dezinformować opinię publiczną. I Pan chciał być wójtem ? Z takimi wadami ? Ja raz chciałem i mogłem zostać wójtem
  brakowało mi tylko dwa glosy z Pobierowa a mogłem z Pobierowa mieć 3. . Bresler, Stepień i jeszcze jeden,( nazwiska nawet nie wspomnę, który był ze mną członkiem Porozumienia Centrum, ale natychmiast jak został radnym to przeszedł do SLD bo Oswięcimski został radnym z SLD . I wybrali Oswięcimskiego. Spotkalismy się w Fali gdzie i Pana tam przywiało choć radnym Pan nie był i postanowiliście, że mnie nie dacie poparcia żadnego. I co PO tem się stało ? Mamy to co mamy.
  Co można się spodziewać po takich ludziach ? Z wadą mózgu, serca i charakteru ?

 21. Jak rozumiemy, Pan Kapitan jeszcze nie zapoznał się z Regulaminem, w takim razie zachęcamy do lektury. Następny komentarz napisany takim językiem będzie usunięty

 22. Do akcji protestacyjnej, którą Pan opisuje, włączyły się 23 młode i dzieciate małżeństwa, czasami single. Ja miałem wtedy 27 lat . Od początku, nie jak Pan sugeruje dopiero pod Pana wpływem, była to akcja protestacyjna, z oflagowaniem i wywieszeniem transparentów. Byliśmy młodzi, ale nie aż tak naiwni, żeby zakładać, że w budynkach tych pozostaniemy i nie potrzebowaliśmy do tego Pańskiej namowy. Na teren akcji, która trwała przez tydzień, przyjechał Pan i robił sobie z nami zdjęcia, unosząc rękę i pokazując znak Victory . Zachowało się kilka fotek. Może mogliśmy pójść za to siedzieć ? Kto to wie ? Nie chcieliśmy dopuścić do uwłaszczenia się różnych osób na majątku, który uważaliśmy za dobro wspólne, bo to oznaczałoby, że dla nas, nie ma miejsca w tej Gminie. To oznaczałoby naszą przymusową emigrację. Bez tej akcji nie zrobiłby Pan nic, bo z całym szacunkiem, ale jest Pan za krótki . Przestraszyli się ilości osób zaangażowanych w protest, nagłośnienia sprawy w mediach i efektu domina, które mogło rozprzestrzenić się na inne gminy . My naprawdę byliśmy wtedy zdeterminowani. Jak później zostało to rozegrane i jakie są Pana zasługi, tego nie wiem, ale zakładam, że było tak jak Pan napisał, chociaż przypomnę, że w początkowej fazie zostaliśmy przez Radę Gminy potępieni, nie przez całą, ale przez większość.
  Defekt w mózgu! No cóż, niestety na takie tory swoim prymitywizmem sprowadza Pan rozmowę. Jak z Panem dyskutować ?
  72mln zadłużenia za waszej kadencji jest faktem, czy Pan to ogarnia czy nie. Nie twierdzę, że Pan o tym wiedział, chociaż zatwierdzając projekty portu i przystani jachtowych, toalety w Pobierowie i wiele innych kosztownych inwestycji, pewnie się Pan domyślał, że za darmochę tego nie zrobią. Naturalnie zmiana rozporządzenia ministra finansów unaoczniła prawdziwą skalę zadłużenia . Nie zmienia to jednak faktów przedstawionych przez RIO. W 2010 roku było 72 mln długu!!!!!!!!!!
  Kolejny raz przecenia Pan moją osobę w kwestii wyboru Pana na Wójta lat temu bodajże 16 . Ale uspokoję Pana nerwowe domysły. Gdybym miał wtedy, chociaż minimalny wpływ na ten wybór, to Pana charakter i umiejętność obrażania wszystkich, kazałaby mi głosować przeciwko Pańskiej kandydaturze. Pańska zdolność do ścigania złodziei i judaszy, nie przesłoni Pana wady mózgu, serca i charakteru.

 23. Odpisałem Panu Kapitanowi w emocjonalny sposób, bo wkurza mnie jak odnosi się do swoich oponentów, jak z góry traktuje osoby, które z jego formacji startowały do Rady i myślących inaczej od niego, jak we wszystkim wietrzy spiski agentów, jak bezczelnie uważa, że tylko on ma patent na mądrość, ale uczciwie muszę przyznać i muszę to napisać, choćby wielu z was się to nie spodobało, nie ma w Pobierowie drugiej takiej osoby, która zrobiłaby tak wiele dobrego i na tym polega ten paradoks.

 24. Odpowiem Panu Jackowi bez emocji.

  Panie Jacku 23 lata temu , kiedy pierwszy samorząd miał dopiero dwa lata a gmina nie była jeszcze ani bogata ani doświadczona Pan z 22-ma innymi rodzinami włamaliście się do budynków FWP, które posiadało jeszcze z czasów PRL legalną umowę na bezpłatne i bezterminowe użytkowanie. Pan i jeszcze dwie rodziny byliście dziećmi radnych, którzy byli członkami partii PC, którą ja tu założyłem i przewodniczyłem. Wasze włamania pewnie były uzgodnione z Waszymi ojcami ale nie ze mną. Włamanie do najlepszych obiektów FWP spowodowało sprzeciw mieszkańców Pobierowa. Jakoś musiałem Wam pomóc, bo prokurator poinformował publicznie na Zebraniu Wiejskim że jest to czyn kryminalny i Was zamknie. Kazał też Wam opuścić te nieruchomości. Nikt Wam wtedy nie mógł pomóc oraz nie chciał ponieważ mieliście przeciwko sobie wszystkich mieszkańców. Pomogłem Wam tylko ja bo wcześniej kazałem Wam napisać do mnie jako Przewodniczącego PC jedynej funkcjonującej partii pismo , że robicie Akcję Protestacyjną. Wtedy prokuratorowi powiedziałem publicznie, że nie wyrażam zgody na traktowanie tego czynu jako kryminalnego, bo zgłosiliście do mnie na piśmie Akcję Protestacyjną. Wtedy na zebraniu mieszkańcy także obrócili się przeciwko mnie. Dziś kiedy mnie Pan obraża i dezawuuje przychodzą mi myśli, że trzeba było wtedy machnąć ręką i pozwolić Was powsadzać . Ale FWP nadal, by tu było największym beneficjentem a gmina byłaby jak każda inna czyli biedna.
  Wybrałem więc interes społeczny , naraziłem się krótkotrwale mieszkańcom i opisano mnie w mediach krajowych jako przywódcę włamywaczy. Nie Pana tylko mnie. Następnie uzgodniliśmy w obliczu kamer TV Szczecin i Policji, że Wy musicie opuścić zajęte obiekty, zapłacić za wszystkie szkody a Prokurator odstąpi od ścigania Was. I tu sprawa mogła się zakończyć. Ponieważ od samego początku naciskałem Samorząd , by się wziął za komunalizację to musiałem wtedy tą sytuację wykorzystać. Nie Pan Jacek ani nikt z włamywaczy tylko ja pojechałem do Warszawy wyciągnąłem tą umowę FWP z Ministrem ws. bezterminowego użyczenia nieruchomości Skarbu Państwa z FWP i znalazłem sposób na komunalizację. Zebrałem Radnych z Pobierowa czyli rodziców włamywaczy i pokazałem jak to można zrobić. Trzeba było zmienić Plan Zagospodarowania , bo takie zmiany przewidziane w umowie pozwalały na anulowanie umowy. Musiałem swoich przekonać, że należy zmienić plan na 100 % powierzchni Pobierowa choć nie było to łatwo, bo nie oszukujmy się każdy zadowoli się tylko tym co osobiście dostanie a nie interesem ogółu. Taki wniosek złożyliśmy do Rady podczas Sesji na której był Dyr. FWP i jego radca, który publicznie zapewniał ” „Nie uda się Panu Panie Jaworowski naszej umowy anulować ” Wtedy przeczytałem mu zapis umowy i było prawie po sprawie. Ponieważ ja żyłem z tego co zarobiłem na statku więc wypłynąłem. Kiedy wróciłem to okazało się, że samorząd uzgodnił z FWP, że zmieni Plan Zagospodarowania tylko na 75 % obszaru. Niebawem nastąpiły przyśpieszone wybory do Sejmu, w którym władzę objął SLD. Natychmiast przyjęto ustawę, że każdy podmiot , który ma umowę użytkowania mienia państwowego jeszcze z czasów PRL posiada prawo pierwokupu. Tak więc Panie Jacku taka była wartość Pana i innych włamywaczy. Skomunalizowano tylko te 75 % nieruchomości. Stworzyłem wtedy pojęcie ” ludzi bezdomnych”. Samorząd uchwalił kryteria dla tych ludzi i w pierwszej transzy sprzedano na 10 letnie raty ok. 400 nieruchomości w tzw. przetargu ograniczonym tylko dla mieszkańców gminy. Takich przetargów jeszcze było kilka. I wtedy znów mieszkańcy mnie zaczęli popierać.
  Panie Jacku. Na statku i na lądzie jest załoga, która ciężko pracuje. Ale ta załoga musi mieć lidera, kapitana. To on myśli , decyduje i odpowiada. To on zarabia najwięcej. Nie ma statku bez Kapitana i nie ma społeczeństwa bez lidera. Pomimo wielu , którym wtedy nabruździłem w tym Wam i Panu, bo nie otrzymaliście najlepszych ośrodków FWP , pomimo, że wtedy mieszkańcy odwrócili się ode mnie ( nie pierwszy raz) to jednak do drugiego samorządu wybrali mnie a nie Waszych ojców. Do trzeciego samorządu też wybrali mnie pomimo, że cały czas pływałem. W kraju w gminie byłem tylko pół roku w roku. Do czwartego samorządu nie kandydowałem. Do piątego kandydowałem i mnie ponownie wybrano. Czego to dowodzi ? Tego, że pluje Pan na mnie bez podstawnie a jeśli Pan ma jakąś urazę to tylko taką, że nie dostał Pan najlepszego ośrodka ( dzisiejszy WY & Spa ) W sumie gmina została jedną z najbogatszych gmin. W wyborach do Sejmiku otrzymałem 5600 głosów, ale w północnym okręgu naszego województwa PiS ( 6 powiatów) nie ma poparcia. Dlatego do Sejmiku wszedł mój kolega z Polic , który otrzymał tylko 2800 głosów. Dlaczego mi ktoś chce wmówić, że nie mam poparcia społecznego ? Taką mamy ordynację wyborczą. Z uwagi na mój wiek oraz potrzebę zajmowania się przede wszystkim rodziną więcej nie będę kandydować. Kandydowałem do powiatu, bo jako Pełnomocnik nie wypadało mi nie kandydować ,ale sprawy rodzinne nie pozwoliły mi się w te wybory zaangażować. Moja osobista opinia o wielu działaczach gminnych( w tym całkiem bliskich znajomych ) jest taka, ze pilnują tylko własnych interesów. Ja im przeszkadzałem lub przeszkadzam więc zrozumiałe, dlaczego tak czynią .

 25. Dobrze Panie Kapitanie . Niech już zostanie tak jak Pan napisał . Nie jestem zły na nic, choć nie ze wszystkim się zgadzam. Cieszę się, że w ostateczności udało się jednak zrobić coś dobrego dla Gminy, dla społeczeństwa i dla nas samych, bo nie ukrywajmy, również obaj na tym skorzystaliśmy. Nie pod stołem, nie potajemnie, na zasadach takich jak inni, ale jednak.

Comments are closed.