Jak co roku zapraszamy do Niechorza na obchody Międzynarodowego Dnia Latarni Morskich, który tradycyjnie obchodzony jest w trzecią niedzielę sierpnia. Latarnia w naszej gminie świąteczną ofertę uruchamia jednak już dzień wcześniej.

W sobotę będzie można zwiedzać budynek nocą. To rzadka sprawa, gdyż zwykle po zmroku latania jest zamknięta dla zwiedzających. Jednak tego wyjątkowego wieczoru będzie inaczej. To doskonała okazja, aby zobaczyć zachód słońca z wysokości kilkudziesięciu metrów, a także przekonać się, jak przy sztucznym świetle wygląda Niechorze i okolica. Chętnych zapraszamy w godzinach od 20:00 do północy.

W niedzielę organizatorzy zapraszają chętnych już od godziny 10:00. Najważniejszym punktem programu jest tradycyjny bieg latarnika, w którym każdy ma szanse przekonać się, jak szybko potrafi wejść na szczyt niechorskiego obiektu. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie sportowego obuwia. W dwóch ostatnich edycjach triumfował Jan Huk ze Stargardu. Ciekawe, czy znajdzie pogromcę w tym roku?

Na pięknym placu pod latarnią mile widziane są całe rodziny. Specjalnie dla nich przygotowano festyn pełen niespodzianek. Swoich fanów nie zawiedzie także Stanisław Sawkulicz, miejscowy bard i poeta, który pojawi się na scenie niejednokrotnie. Nie powinno zabraknąć także tradycyjnego grogu, który zdaniem wtajemniczonych znacznie umila wspinaczkę na latarnię, a także przyspiesza powrót. Warto dodać, że tego dnia wstęp na latarnię będzie wolny.

Tegoroczne święto ma charakter szczególny, gdyż niechorska latarnia w grudniu obchodzić będzie swoje 150. urodziny. Z tego tytułu spodziewana jest w niedzielę moc życzeń i wspólne, chóralne śpiewanie „sto lat!!!”, które w tym przypadku winno raczej brzmieć „dwieście lat!!!”

latarnia