We wtorkowe popołudnie w budynku niechorskiego Muzeum Rybołówstwa Morskiego odbyło się spotkanie wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Jarosława Rzepy z wójtem, radnymi i rybakami z gminy Rewal. Niechorze było jednym z kilku przystanków tego polityka na trasie po całym województwie. Celem objazdu jest informowanie o celach działania przyjętych przez Urząd Marszałkowski na najbliższy czas.

Zero białych plam

Pierwszym punktem spotkania była tematyka związana z lokalnymi grupami rybackimi. Wicemarszałek prezentował założenia programu „Zero białych plam”, który zakłada, że nie może dojść do sytuacji, gdy jakakolwiek gmina nadmorska nie wchodzi w skład któregokolwiek z LGR-ów. W związku z tym skład poszczególnych grup został narzucony odgórnie w taki sposób, aby każda spełniała zakładane kryteria:

 • liczba mieszkańców powyżej 30 tys.,
 • co najmniej 50 osób zatrudnionych w rybołówstwie,
 • co najmniej 100 wyłowionych ton.

Nasz LGR ma obejmować m.in. gminy Brojce, Świerzno, Trzebiatów, Karnice, czy Dziwnów. Wszystko po to, aby spełnić powyższe kryteria. Nabory wniosków powinny ruszyć w grudniu tego roku lub styczniu roku przyszłego. Na razie trwa mobilizacja rybaków w poszczególnych gminach, aby składali na czas sprawozdania, które posłużą do określania wskaźnika „rybackości” stanowiącego podstawę wyliczania puli pieniędzy z PO Rybactwo i Morze. Wskaźnik ten liczy się w oparciu o zarybienie, zatrudnienie i produkcję.

Co dalej z dzierżawami rybaków?

Przy okazji okazało się, że uchwała Rady Gminy Rewal dotycząca 10-letnich dzierżaw dla rybaków została zaskarżona u wojewody, przez co opóźnia się tryb przygotowania umów. Jak zapewnił wójt Robert Skraburski, do końca tygodnia te dokumenty będą gotowe, a w poniedziałek zostaną rozesłane do rybaków.

Za 4 lata pojedziemy nową S6

Kolejny temat dotyczył dróg. Na ich remonty i przebudowę w naszym województwie ma trafić ponad 138 milionów euro. Wicemarszałek potwierdził także, że wiosną 2016 roku ruszy przebudowa drogi nr 102 Łukęcin-Lędzin, a koszt tej inwestycji przewidziano na 20 milionów złotych. Kierowców ucieszy zapewne informacja, że sprawnie postępują działania związane z drogą S6, która według zapewnień Jarosława Rzepy ma być gotowa na odcinku od Goleniowa do Sianowa już wiosną 2019 roku.

Energia odnawialna

Trzecim punktem spotkania była informacja o wprowadzeniu przez władze programu pilotażowego odnośnie dofinansowania inwestycji związanych z energią odnawialną. Pierwszy nabór może ruszyć już w kwietniu lub maju tego roku. Projekt związany jest z nową ustawą o odnawialnych źródłach energii, która na dniach ma zostać opublikowana.

1 komentarz

 1. Ta trasa po województwie to z pewnością element kampanii wyborczej 🙂
  Od kilku lat słucham i obserwuję polityków, którzy przeszli na zawodowstwo i jedna z refleksji jest taka :

  remont drogi to dziecię bardzo wielu ojców – każdy polityk chwali się, że to jego robota.

  Czy ktoś wie, kto tak naprawdę odpowiada za drogę 102? Komu podziękować?

 2. To ciekawe kto jest ojcem zaskarżenia uchwały o 10 letnich dzierżawach dla rybaków, też ma wielu – to SOPiK. Dajcie już spokój, zajmijcie się swoim życiem i swoimi sprawami a nie liczycie komuś ile ma w kieszeni i czy zna się na biznesie czy też nie.

  • Może czegoś nie wiem, co Pan Marek wie, ale SOPiK nie zaskarżał ostatnio żadnej uchwały. Nie przyznaję się do tego dziecka 🙂