We wtorek 29 marca Gmina Rewal podpisała ugodę z Ministerstwem Obrony Narodowej, w sprawie zapłaty zaległego podatku od nieruchomości. Sprawa dotyczy terenów między Pogorzelicą a Mrzeżynem, na których leży jednostka wojskowa. W 2002 okazało się, że tereny te są w obrębie naszej gminy i z tego tytułu wojsko powinno odprowadzać podatek od nieruchomości. Kalisz Pomorski otrzymuje w ten sposób ponad ponad 20 mln zł rocznie.

Początkowo Ministerstwo dość opornie podchodziło to tego tematu, przez lata kolejni ministrowie przedłużali negocjacje z Gminą Rewal. Sprawy mocno przyspieszyły gdy w listopadzie 2015 gdy powstał nowy Rząd i nowe kierownictwo MONu.

Wczoraj otrzymaliśmy informację o zawarciu ugody, w wyniku której  już najbliższych tygodniach do kasy Gminy Rewal wpłynie 62 620 000 zł z tytułu zaległych podatków. Ponadto od następnego roku Agencja Mienia Wojskowego będzie wpłacać do naszego budżetu  8 280 000 zł rocznie.

Poproszony o komentarz Pan Wójt Robert Skraburski, powiedział:
„Od dawna mówiłem, że lada moment wyjdziemy na prostą, więc taki obrót spraw nie powinien być dla nikogo, żadnym zaskoczeniem. Owszem mam ochotę teraz pokazać palcem wszystkich czarnowidzów i zapytać: no i co teraz powiecie? Powstrzymam się jednak od tego bo przed nami jeszcze mnóstwo pracy. Liczę, że Rada w końcu pomoże mi uchwalić plan naprawczy, tak abyśmy mogli ubiegać się o pożyczkę ze Skarbu Państwa. Wszystko wskazuje na to, że do końca bieżącego roku powinniśmy zredukować zadłużenie do poziomu dopuszczalnego przez prawo i już w połowie 2017 rozpoczniemy nowe inwestycje”.

6 Komentarze

  1. „…………i już w połowie 2017 rozpoczniemy nowe inwestycje”. O to to to było dobre

  2. A tak swoją drogą,po za żartami,czy tak olbrzymi teren,administracyjnie należący do naszej gminy,bez względu na to jaki by tam był właściciel,powinien płacić podatki czy tez może być od tego zwolniony?To w prawie ma swoją nazwę „bezumowne użytkowanie”.Prima Aprilis a pomyśeć warto.

  3. Jeszcze jedna rzecz ,radni na wspólnym zebraniu inicjowanym przez wójta,ustalili zmniejszenie wydatków do niezbędnego minimum, i odchudzenie administracji gminnej do niezbędnych stanowisk.

Comments are closed.