Ponad czterogodzinny maraton zafundowali sobie mieszkańcy Pobierowa podczas wyborczego zebrania wiejskiego. Aż tyle czasu było potrzebne, żeby wybrać sołtysa i radę sołecką. Kto, pod wpływam wydarzeń z czwartku, spodziewał się podobnych emocji w piątek, ten się jednak zawiódł.

Początek zebrania wiejskiego wyznaczono na godzinę 19:00, jednak wtedy wciąż jeszcze tłum Pobierowian stał w kolejce, aby wpisać się na listę obecności. Żeby ratować sytuację, prowadzący zebranie Bogusław Woźniak natychmiast ustalił drugi termin zebrania na 19:35. Okazało się, że i tak ostatni spóźnialscy dotarli na salę gimnastyczną w budynku szkolnym jeszcze parę minut po rozpoczęciu.

O fotel sołtysa w Pobierowie rywalizowała trójka kandydatów. Oprócz urzędującej na tym stanowisku Iwony Zacharczuk, zgłoszono osoby Barbary Szewczyk i Kazimierza Dąbrowskiego. Ten ostatni w kilkuminutowej prezentacji swojej kandydatury zachęcał mieszkańców do głosowania na młodych. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że pan Kazimierz był najstarszym z kandydujących. Widocznie jednak ma dar przekonywania, gdyż wybory wygrał kto inny. Przy wysokiej frekwencji, karty do głosowania pobrało 169 osób, najwięcej głosów poparcia uzyskała Iwona Zacharczuk.

Wyniki głosowania na sołtysa Pobierowa:

Iwona Zacharczuk – 67 głosów,
Kazimierz Dąbrowski – 59 głosów,
Barbara Szewczyk – 40 głosów.

Następnie przeprowadzono wybory do rady sołeckiej. Tutaj o 8 miejsc rywalizowało 12 kandydatów. W tej próbie najwięcej głosów otrzymały osoby, które przegrały rywalizację we wcześniejszym głosowaniu, czyli Kazimierz Dąbrowski i Barbara Szewczyk. Do rady sołeckiej dostało się też dwóch panów, którzy już za pięć tygodni rywalizować będą ze sobą o mandat gminnego radnego w powtórzonych wyborach w okręgu nr 1 – Rafał Mielcarek i Mirosław Wrzosek. Stawkę uzupełniają Andżelika Seniowska, Przemysław Studziński, Szymon Majewski i Krzysztof Lewandowski.

Wyniki głosowania na członków rady sołeckiej Pobierowa:

Rafał Mielcarek – 58 głosów,
Krzysztof Lewandowski – 46 głosów,
Barbara Szewczyk – 60 głosów,
Paweł Kaczor – 38 głosów,
Kazimierz Dąbrowski – 68 głosów,
Szymon Majewski – 53 głosy,
Sandra Dąbrowska – 33 głosy,
Andżelika Seniowska – 53 głosy,
Krzysztof Michalski – 17 głosów,
Mirosław Wrzosek – 40 głosów,
Dariusz Ziółkowski – 39 głosów,
Przemysław Studziński – 58 głosów.

Na koniec relacji trzeba podkreślić jedną niepokojącą rzecz. Komisja skrutacyjna chcąc usprawnić głosowania wydawała po dwie karty do głosowania – jedną na sołtysa, drugą na członków rady sołeckiej. Jak się okazało ze 169 wydanych kart podczas drugiego głosowania do urn wrzucono zaledwie 127. Oznacza to, że aż 42 karty zostały zabrane do domów! Problem jest o tyle ważki, że karty do głosowania w pozostałych miejscowościach gminy Rewal wyglądają identycznie. Istnieje tym samym uzasadnione ryzyko, że pojawią się podczas kolejnych głosowań, co będzie mogło stanowić podstawę do ich unieważnienia. Jest jeszcze trochę czasu, aby osoby czuwające w urzędzie gminy nad prawidłowym przebiegiem wyborczych zebrań wiejskich wprowadziły dodatkowe oznakowanie pozostałych kart, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów czy posądzeń o manipulację wynikami.

A nowej, starej pani sołtys oraz nowej radzie sołeckiej życzymy owocnej pracy na rzecz Pobierowa.

1 komentarz

  1. Gratulacje dla Pani Iwony.Ale kogo my wybierzemy w Rewalu…..?Na razie wyjątkowa cisza w eterze…..oczywiście z wyłączeniem informacji iż obecny sołtys nie startuje …….