Jak już się zorientowaliście, ruszyła nowa wersja Widoków. To prezent dla Was z okazji naszych pierwszych urodzin. Jest to również świetny moment, aby zaprezentować wyniki ankiety, którą jakiś czas temu umieściliśmy na naszej stronie.

Najbardziej budująca dla nas jest ilość oddanych głosów. W sumie ankietę wypełniły 124 osoby, z czego zdecydowana większość w ciągu pierwszych czterech dni. Szybko. Nie ma co się dziwić, że aż 53,3 procent osób oddających głos w naszej ankiecie odwiedza widoki.info co najmniej raz dziennie, a kolejnych 25 procent kilka razy w tygodniu. Spośród ankietowanych odwiedzających nasz portal tylko 6 osób ocenia nas słabo albo źle. Ponad połowa ocenia nas bardzo dobrze, zaś dobrze kolejna 1/4 głosujących. To pokazuje, że mimo różnych głosów krytycznych, jakie pojawiają się w komentarzach, jesteście zadowoleni z tego, co mamy do powiedzenia i interesuje to Was.

Za co cenicie lub nie Widoki? Z ankiety wynika, że cenicie nas za rzetelność i obiektywizm. Pojawiły się również głosy, że jesteśmy nieobiektywni i stronniczy. Najbardziej spodobał się nam komentarz, że doceniacie nas za to, że… jesteśmy. Miłe były też pochwały w stronę redaktorów, choć jedna osoba napisała, że „jesteśmy gupi”. Wśród uwag na minus podnoszono kwestię tego, że ilość artykułów mogłaby być większa. Zdajemy sobie z tego sprawę, choć uwierzcie nam, że w tym składzie osobowym robimy, co możemy, aby na stronie było dużo i ciekawie. Okazuje się, że aż 65% respondentów myślało o pisaniu dla nas, jednak tylko niewielu się zdecydowało. Szkoda, bo to nie jest takie trudne. Służymy wszelką pomocą. Wszystkich niezdecydowanych zachęcamy!

Co takiego czytacie na Widokach? Niemal każdy zaznaczył, że lubi czytać o sprawach mieszkańców i sprawach gminy. 2/3 odpowiadających wskazywało też na tematy oświatowe, sportowe i kulturalne. Tylko 13% szuka u nas tematów religijnych. Spośród nowych rzeczy oczekujecie przede wszystkim kalendarza wydarzeń (pojawił się już w nowej odsłonie Widoków). Ponad połowa odpowiadających spodziewa się też przewodnika po gminie, informatora, felietonów oraz drobnych ogłoszeń. Systematycznie kolejne pozycje będą się u nas pojawiać.

Bardzo interesowała nas kwestia, czy komentarze powinny być anonimowe. Połowa odpowiadających uważa, że dotychczasowa forma powinna pozostać. Reszta chciałaby rejestracji lub uruchomienia opcji komentowania poprzez portale społecznościowe. Również połowa opowiadała się za uruchomieniem forum dyskusyjnego. Tym oczekiwaniom postaramy się sprostać niedługo.

Newralgicznym pytaniem było to, które dotyczyło reklam na naszym portalu. Nie ukrywamy, że ma to duże znaczenie dla nas, a zarazem dla przyszłości Widoków. Prawie 60% ankietowanych odpowiedziała, że powinniśmy znaleźć miejsce dla reklam, a 22% nie miało w tej sprawie zdania. W związku z tym najprawdopodobniej w najbliższym czasie zdecydujemy się na udostępnienie naszych łamów dla reklamodawców. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

Dziękujemy za wszystkie odpowiedzi i sugestie. Najczęściej zwracaliście uwagę, abyśmy nie konkurowali ze stroną rewal.pl, ale pisali o tym, czego tam nie ma, lub nie może tam się znaleźć. Mamy nadzieję, że w drugim roku działania Widoków tak będzie. Postaramy się też utrzymać nasz obiektywizm, a jeśli uda się nieco zarobić z reklam, to będziemy szczęśliwi. Mamy nadzieję, że Wy również.