Z niemieckich materiałów, które po wystawie „Stary Rewal” udostępniła mi Wiola Mackiewicz wynika, że kiedyś wzdłuż klifu między Rewalem a Niechorzem, czyli Horst przebiegała ścieżka, którą chodzono do kościoła w Trzęsaczu. Na obecnej drodze powiatowej Rewal-Niechorze, która wtedy jeszcze była drogą polną, często zasadzali się zbójnicy i napadali na podróżnych jadących z Kamienia do Kołobrzegu. Między Rewalem a Horst istniała jeszcze jedna miejscowość o nazwie Brandendorf. wymieniana w starych dokumentach i mapach.

Dzisiaj tereny te są sukcesywnie zabudowywane przez mieszkańców lub użytkowane przez właścicieli campingów czy domków holenderskich. Droga powiatowa na odcinku Latarnia Morska – Ośrodek Wychowawczy w Rewalu nabiera w sezonie charakter deptaku czy bulwaru: jest atrakcyjna krajobrazowo, jedyna na tym odcinku, użytkowana bardzo chętnie przez rowerzystów i pieszych, także tych z wózkami dziecinnymi i inwalidzkimi.

Nie może być tak, że piesi i rowerzyści są ścigani przez dzisiejszych rozbójników, czyli trąbiące i pędzące samochody, jadące przy tym często przeciwnym pasem ruchu.
Należy w sezonie w maksymalny sposób ograniczyć dopuszczalną prędkość, zbudować progi (zbójnicy ukradli ostatnio nawet te istniejące) i inne utrudnienia, wyrównując prawa wszystkich użytkowników tej przestrzeni. Kierowcy lubiący jeździć szybko mogą alternatywnie używać drogę wojewódzką nr 102.

Wprowadzenie takiej, w wielu miejscach już sprawdzonej koncepcji „shared space”, skutecznie podniesie bezpieczeństwo i atrakcyjność trasy komunikującej Niechorze z Rewalem. Ponadto przyczyniłoby się ono w sezonie do wzrostu motywacji korzystania w celach wycieczkowych z kolejki wąskotorowej, kolei retro czy roweru, a rezygnacji z użycia samochodu.

Malowanie pasów czy poszerzanie tej pięknej krajobrazowo drogi (teraz i tak nierealne) przyniosłoby efekt „trasy szybkiego ruchu”, którego właśnie trzeba uniknąć. Nie mówiąc o wycince drzew i krzewów w pasie ochronnym. Zamiast tego należy udrożnić istniejącą, malowniczą ścieżkę na klifie, która w połączeniu z duktami leśnymi stworzyłaby atrakcyjną alternatywę dla spacerowiczów.

Życzę miłych jesiennych spacerów

Ania Łabucka-Buttenschoen

Stowarzyszenie Ochrony i Rozwoju Wybrzeża Rewalskiego

1 komentarz

  1. szybka jazda kierowców i z tym związane niebezpieczeństwo dla pieszych jest ulica Topolowa !!!!!!! w Rewalu, piesi maja do przebycia około 400m do nowo wybudowanej drogi dla pieszych i rowerzystów ten krotki odcinek kierowcy wykorzystują do popisów jazdy szybkiej aby z piskiem opon hamować przed rondem. Ograniczenie szybkości w sezonie i ( lubienie jeździć szybko) nie popieram.

  2. Radzę sprawdzić kto zarządza w/w drogą . W/g moich danych to droga gminna a nie powiatowa,
    dlatego wszelkie sugestie należy kierować do gminy / rada gminy/.

  3. Też mi się wydaje, że to gminna droga. Na pewno warto, żeby Straż Gminna sprawdziła istotę problemu. Ja się tam nie rozpędzam, bo szkoda mi auta. Za duże dziury. Tamtejszy asfalt pamięta jeszcze Gierka.