Trwają prace nad zmianami w Statucie Gminy Rewal. Statuty jednostek pomocniczych (a takimi są sołectwa) również wymagają zmian. Ostatnie wybory w sołectwach uzmysłowiły nam, że lakoniczność zapisów w statutach w tym zakresie, rodzi wiele napięć. Chcę sprowokować dyskusję nad kilkoma tematami:

 1. Wybory sołtysów i rad sołeckich: sposób przeprowadzania wyborów, czy jak dotychczas na zebraniach wiejskich, czy może rozciągnięte w czasie, dokonywane w lokalu wyborczym, w obecności komisji – podobnie jak wybory radnych.
 2. Zadania i kompetencje sołtysa i członków rady sołeckiej – czego, jakich działań od nich oczekujemy? Jakie kompetencje jesteśmy skłonni im przekazać? Jak sprawowanie tych funkcji postrzegamy i jakie kierunki zmian postulujemy?
 3. Publikacja aktów prawa miejscowego: co powinniśmy poprawić? Np. ja bardzo postuluję przywrócenie rangi tzw. tablic ogłoszeń w sołectwach. Jakich informacji Państwo oczekujecie?
 4. Zebrania wiejskie – ich zakres, częstotliwość, quorum.

Celowo wkładam kij w mrowisko, żeby usłyszeć (przeczytać) jak największą ilość opinii, zanim jako jako sołtys wypowiem swoje sądy. Mam wyrobione zdanie na poruszone przeze mnie problemy, ale chciałabym, żeby uregulowania uwzględniały opinie większego grona mieszkańców. Teksty obecnie obowiązujących statutów znajdą państwo na stronach:

Pobierowo – http://www.bip.rewal.pl/dokumenty/3414

Pustkowo – http://www.bip.rewal.pl/dokumenty/3415

Trzęsacz – http://www.bip.rewal.pl/dokumenty/3416

Rewal – http://www.bip.rewal.pl/dokumenty/3417

Śliwin – http://www.bip.rewal.pl/dokumenty/3418

Niechorze – http://www.bip.rewal.pl/dokumenty/3419

Pogorzelica – http://www.bip.rewal.pl/dokumenty/3420

 

Iwona Zacharczuk

7 Komentarze

 1. Śledzę dyskusje na Widokach i komentarze układają się w kilka głównych problemów :
  1. Problem ważności głosów
  Czy dopuścić głosy z minimalnie przekręconym nazwiskiem, ale oddające sens woli wyborcy, czy podchodzić do tematu bardzo restrykcyjnie( jestem zwolennikiem tego pierwszego )
  2. Problem ilości głosów potrzebnych do uzyskania mandatu Sołtysa
  Czy powinna nim zostać osoba, która ma po prostu więcej niż inni, czy też stawiamy na 50%+1 i w związku z powyższym często na drugą turę ( jestem zwolennikiem 50+1, raz na cztery lata można posiedzieć dłużej na zebraniu )
  3. Problem ” czystości ” wobec prawa
  Czy sołtysem może zostać osoba skazana prawomocnym wyrokiem Sądu ?
  Uważam, że tak. Jeśli przed wyborami poinformuje o tym mieszkańców, uczciwie i za co, i mimo to zostanie wybrana.
  W tym wypadku Statut powinien również określać tryb odwołania Sołtysa w razie zatajenia takiej informacji.

  Pewnie kilka spraw przeoczyłem, ale jak znam Iwonę, jej nic nie umknie 🙂

 2. A jeżeli wyrok jest za wyłudzenia i oszustwa????
  Ma jenakt możliwość pobierania podatków.
  A jak ich nie przekaże dalej???
  Osoba karana powinna być dyskwalifikowana .
  Mąż zaufania z wyrokiem????

  • Łatwo skreślić człowieka nie patrząc na okoliczności w jakich został skazany… Sądy w Polsce niestety funkcjonują w sposób niesprawiedliwy i bardzo często mylą się w swoich orzeczeniach, lecz brak konsekwencji ponoszonych przez sędziów, sprawiają że mamy co roku kilka tysięcy wyroków skazujących na osobach niewinnych, które później zostają uniewinnione.
   Ok, zakładając że patrzymy tylko na suche fakty jakim niewątpliwie jest wyrok skazujący osobę Pana Artura, to doskonale wiemy, że Rewal jest tak małym społeczeństwem i każdy mieszkaniec, a na pewno każdy wyborca obecnego Sołtysa wiedział o przeszłości Pana Artura, lecz nie przeszkodziło im to w obdarzeniu go zaufaniem i powierzeniem tej funkcji, w której niewątpliwie Pan Artur sprawdzi się najlepiej ze wszystkich kandydatów, wszak nie wykształcenie i dyplomy, lecz doświadczenie, pracowitość i życzliwość są cechami które osoba piastująca te stanowisko powinna posiadać.
   P.S. Szkoda że większość krytyków nie ma odwagi się ujawnić i potrafi oczerniać pod osłoną nick’ów, a gdy przychodzi do spotkań w cztery oczy, uśmiechają się fałszywie i siedzą cicho…

   • Artur ma bardzo trudne zadanie, po wyśrubowanych przez Andrzeja Brzezińskiego, standardach, ale ma dużo wsparcia od swojej nowej rady oraz osób inaczej z nim związanych i – jeśli tylko wykorzysta swoje umiejętności oraz pomoc i chęci innych – to sobie poradzi z powodzeniem. W końcu Rewal to nie Nowy York :). A może się zdarzyć – na co bardzo liczę – że zmiana struktury i sposobu działania – wprowadzą zmiany na lepsze.
    Bo czego nam ostatnio brakuje wśród mieszkańców to życzliwości, współpracy i wzajemnych szacunku. Oczywiście – takie relacje – to nie tylko specyfika Rewala, takie czasy, molekularyzuje się społeczeństwo. Niestety ze szkodą dla ogólnego dobrostanu.
    A dobry sołtys to taki, co będzie łączył, a nie dzielił…
    Trzymam kciuki pełna optymizmu i wiary!

  • Asiu, jakie Hollywood taki Banderas. Jeśli mieszkańcom wyrok nie przeszkadza, bądź cenią wyżej inne cechy kandydata, to ich problem. Wynik trzeba uszanować. Wybór Sołtysa, to nie wybór Prezydenta czy chociażby Wójta. Mierz proporcjum Mocium Panie. Ja jednak upierałbym się przy systemie 50%+1, czyli w takim przypadku jak w Rewalu, przy drugiej turze. Oczywiście obecny statut wymienionych rozwiązań nie przewiduje, więc należałoby go zmienić.

   • Nie uważam żeby moje poglądy były dla mnie jak i dla większości, która wybrała obecnego Sołtysa jakimkolwiek problemem! Jeśli mieszkańcy wybraliby inaczej, uszanowałbym to tak, jak szanuję obecną sytuację niezależnie od tego czy wygrał mój kandydat. Niestety przejawia Pan cechy egoistyczne i szydzi Pan z innych, tylko dlatego że coś poszło nie po Pana myśli i sprzecznie z Pana poglądami. Troszeczkę szacunku dla innych ludzi!

    • Nie wiem, gdzie widzi Pan brak szacunku. W moim komentarzu jest zdanie : „Wynik trzeba uszanować ” .Proszę dokładnie przeczytać czyjąś wypowiedź zanim zacznie Pan komuś zarzucać niestworzone rzeczy. Kompletnie nie interesuje mnie kto jest Sołtysem Rewala. Nie mój cyrk, nie moje małpy. Dyskutujemy natomiast nad treścią przyszłych statutów, żeby sołtysa wybierała rzeczywiście większość, a nie lokalna grupa inicjatywna.

Comments are closed.