Nie będę pisał, że to jutro. Nie napiszę, że to dziś. Nie wiadomo przecież kto kiedy przeczyta poniższy tekst. To tylko takie przypomnienie, wszak mieszkańcy naszej gminy, a Niechorza i Pogorzelicy przede wszystkim, zostali poinformowani i zaproszeni. Wiadomo zatem, że we wtorek 18 grudnia odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu Baltic Pipe. Początek o godz. 16.30.
Ciekawe, czy sala OSP w Niechorzu pomieści wszystkich zainteresowanych tym tematem.
Organizatorem spotkania jest Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA, przy wsparciu i pomocy Urzędu Gminy Rewal.
Celem wtorkowych konsultacji jest – zacytujmy odpowiedni ustęp z zaproszenia skierowanego do mieszkańców – przekazanie informacji na temat projektowanego gazociągu wysokiego ciśnienia łączącego gazociąg podmorski z Krajowym Systemem Przesyłowym realizowanego w ramach Programu Baltic Pipe oraz zebranie uwag i wniosków dotyczących inwestycji.
O gazociągu Baltic Pipe jest głośno od dawna, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej, rzecz bowiem dotyczy Norwegii jako eksportera oraz Danii i Polski jako głównych importerów. Będą też inni odbiorcy, wszak nie zakręcimy kurka potencjalnym klientom z sąsiednich państw. Business is business…
Teraz Baltic Pipe będzie gorącym tematem w gminie Rewal, albowiem miejscem styku podmorskiego gazociągu z lądem stanie się Pogorzelica.
* Ale dokładnie w którym miejscu?
* Jak to ma wyglądać? Powstaną zbiorniki?
* Czy inwestycja nie wpłynie negatywnie na turystykę w naszym regionie?
* Jakie będą zabezpieczenia, wszak gaz to tylko gaz?
* Czy gmina Rewal odniesie korzyści finansowe?
To tylko niektóre pytania, które zapewne zostaną zadane podczas wtorkowego spotkania.
Baltic Pipe to inwestycja przesądzona. 30 listopada operatorzy przesyłowi gazu – polski Gaz-System i duński Energinet – oficjalnie dopełnili formalności, powiadamiając się wzajemnie o podjętych pozytywnych decyzjach inwestycyjnych. Odpowiednie dokumenty prezesi obu spółek wymienili podczas uroczystości w Kancelarii Premiera w Warszawie.
Tym samym weszła w życie umowa o budowie gazociągu. Reguluje ona wzajemne zobowiązania inwestorów, m.in. w zakresie uzyskania pozwoleń niezbędnych do realizacji projektu oraz oddania do użytku wszystkich jego elementów do 1 października 2022 r. Inwestorzy określili również główne postanowienia przyszłych umów dotyczących funkcjonowania gazociągu.
Przedstawiciele spółek Gaz-System i Energinet zapewniają, że w sprawie budowy podmorskiej magistrali gazowej wszystko idzie zgodnie z przyjętą procedurą.

Na Baltic Pipe składa się pięć elementów: połączenie systemu norweskiego na Morzu Północnym z systemem duńskim, rozbudowa trasy przesyłu gazu przez Danię, budowa tłoczni gazu na duńskiej wyspie Zelandia, podmorski gazociąg z Danii do Polski wraz z terminalem odbiorczym oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.
Gazociągiem Baltic Pipe od października 2022 r. będzie można będzie sprowadzać rocznie 10 mld m sześc. gazu ziemnego ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Łącznie z dostawami poprzez gazoport w Świnoujściu do Polski będzie trafiało 16-17 mld m sześc. gazu z kierunków innych niż wschodni.