Otwieramy nowy cykl artykułów, w ramach którego przedstawiać będziemy nasze turystyczne atrakcje, pokazując ich wady i zalety. Czynimy to przed letnim sezonem, by instytucje odpowiedzialne za przygotowania do wakacji miały szansę zlikwidować ewentualne niedoróbki. Na pierwszy ogień idzie, nie wiem, czy największa, ale na pewno najwyższa atrakcja gminy, czyli Bałtycki Krzyż Nadziei w Pustkowie.

Świetna lokalizacja

Replika krzyża z Giewontu, wyższa i ładniejsza od oryginału, ma ogromną zaletę. Za jej plecami znajduje się zjazd na plażę, dzięki czemu w słoneczne dni turyści mogą robić tutaj niezwykle urokliwe, pamiątkowe fotografie z metalową konstrukcją na pierwszym planie i błękitnym morzem w tle. Ponadto obiekt doskonale komponuje się z pięknie zagospodarowanym parkiem tworząc docelowe miejsce spacerów wszystkich odwiedzających Pustkowo. Zresztą pod krzyż docierają też wczasowicze z innych miejscowości oraz różnego rodzaju wycieczki.

Nie tylko krzyż

Zimą przyciągają dodatkowo iluminacje świąteczne, które tutaj przedstawiają bożonarodzeniową szopkę. Innymi atrakcjami związanymi z terenem wokół krzyża jest statek Expo, który po wielu wędrówkach wreszcie znalazł swoją spokojną przystań, oraz kamienie sybirackie ku pamięci corocznych spotkań Sybiraków – Pawłodarczyków.

Sanktuarium

Miejsce to ma szczególny charakter dla katolików nie tylko ze względu na krzyż, ale także dlatego, iż znajduje się tutaj poświęcone Sanktuarium Sursum Corda, oraz dwa drzewa papieskie: dąb Jana Pawła II i świerk Benedykta XVI. Wszystko jest świetnie opisane i wyjaśnione, dzięki czemu turyści mają na miejscu komplet informacji. Teren wokół jest atrakcyjnie zagospodarowany i stanowi wizytówkę miejscowości. Pobliska ulica została zamknięta dla ruchu samochodów, co podnosi wartość tego miejsca do celów spacerowych lub do zwyczajnego relaksu z chwilą refleksji po upalnym dniu.

Dostępność

Dostępność do krzyża jest dobra, choć zdarza się usłyszeć na ulicach Pustkowa pytanie, którędy do krzyża. Być może warto byłoby przy ulicy Słonecznej postawić jakąś większą tablicę z informacją na temat lokalizacji obiektu. Na plus działa fakt, że tuż obok znajduje się toaleta publiczna. Nie ma problemów z zaparkowaniem samochodu. Parkingi zlokalizowano przy ulicach Magdaleny, Spacerowej, Nadmorskiej i Słonecznej – wszystkie oddalone o 2-4 minut spaceru. Nieco gorzej jest z parkingiem dla autobusów, który znajduje się tuż obok szosy i brak tam zupełnie informacji o tym, jak dotrzeć do krzyża. Oczywiście Pustkowo nie jest na tyle duże, by się tam zgubić, jednak zdezorientowany turysta, jak wiemy, jest zdolny do wszystkiego.

Największy problem

Mimo wszystko wydaje się, że największy problem Bałtyckiego Krzyża Nadziei tkwi w tym, iż nie wszyscy mieszkańcy nie są przekonani, czy akurat na sakralnym charakterze należy budować wizerunek miejscowości. Wprawdzie turystyka religijna cieszy się w Europie dużą popularnością i dalej się rozwija, jednak są opinie, że może to wystraszyć letników zupełnie tymi klimatami nie zainteresowanych.

Te wątpliwości muszą już Pustkowianie rozwikłać we własnym gronie. A pomijając już wszelkie wartości ideologiczne można śmiało jako konkluzję napisać, że jest to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w gminie Rewal, które każdy, kto tu przyjedzie, po prostu musi zobaczyć i to bez względu na porę roku.

1 komentarz