Może i bez fanfar, ale z tortem i fantastyczną obsadą swoje osiemnaste urodziny obchodził Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu. Cezary Strokosz, dyrektor festiwalu, miał łzy w oczach, gdy przyszło mu zdmuchiwać świeczki na wspaniałym, truskawkowym torcie przy rzęsistych oklaskach uczestników festiwalu i publiczności. Ale to nie jedyny pamiętny moment tegorocznego festiwalu.

Czwartek z Pasiecznym

Tradycyjnie w Trzęsaczu pojawił się znany w krajach anglojęzycznych kompozytor muzyki gitarowej Marek Pasieczny. Był nie tylko jurorem, ale też wystąpił w duecie z wiolonczelistą Andrzejem Bauerem w czwartkowym koncercie otwarcia.

Japońsko-wenezuelski piątek

Najciekawszą obsadę miał jednak koncert nazwany urodzinowym, który odbył się drugiego dnia festiwalu. Pojawił się Yoshimasa Yoshida, który gra na instrumencie z takim uczuciem, jakby muskał jedynie struny, a trzyma gitarę tak blisko twarzy, jakby zaraz chciał ją pocałować. Jego przeciwieństwem okazał się Wenezuelczyk Gabriel Guillen, który zaprezentował kilka pełnych werwy utworów kompozytorów z Ameryki Południowej.

Publiczność bardzo ciepło przyjęła wariacje organowe oparte na znanych „urodzinowych” utworach w wykonaniu Jakuba Kraszewskiego. Pojawiło się też kilku innych wykonawców: Adam Zalas, Marianna Kowal i oczywiście sam dyrektor festiwalu Cezary Strokosz. Całość zakończył brawurowy występ gitarzysty awangardowego Romka Puchowskiego grającego na niezwykle efektownej, aluminiowej gitarze.

Sobota z tortem

Sobota należała do laureatów części konkursowej, w której rywalizowało nieco ponad 100 wykonawców. Najwięcej laurów przypadło w udziale Stefanowi Greszelowi, który jednak nie mógł osobiście odebrać nagród. Na koncercie zagrała także kameralna orkiestra festiwalowa, czyli zbiór muzyków, jacy startowali w konkursie, ale mieli dość chęci i czasu, żeby jeszcze jednego popołudnia zagrać coś razem pod batutą Dariusza Domańskiego. Ważny punktem programu był też występ niezwykle znanego i częstokroć nagradzanego polskiego gitarzysty Krzysztofa Pełecha, który grał na festiwalu także podczas jego pierwszej edycji. W niedzielę zagrał kilka utworów wspólnie z Robertem Horną – przygotowali wspólnie kilka spektakularnych aranżacji znanych i lubianych utworów.

Jak urodziny, to musiał być tort, którego wieczorem pod kośćiołem skosztować mogli wszyscy, którzy dotrwali do końca festiwalu. Smak był wyborny, o czym może zaświadczyć niżej podpisany. Warto było się wybrać na koncert niedzielny także dlatego, aby dowiedzieć się, że słynny Nokia Tune (dzwonek charakterystyczny dla telefonów nieistniejącej już fińskiej marki) to fragment kompozycji Francisca Tárregi „Wielki Walc” (link do youtube: https://www.youtube.com/watch?v=3huwi5gxixE).

Czy po raz ostatni?

Na koniec warto przypomnieć, że nie „od zawsze” festiwal był obecny w Trzęsaczu. Początkowo koncerty odbywały się w Trzebiatowie i Gryficach. Dopiero później, dzięki staraniom ówczesnych wójtów Konstantego Tomasza Oświęcimskiego i Roberta Skraburskiego, wirtuozi gitary zaczęli grać w neogotyckim kościele w Trzęsaczu. W tym czasie największym wydarzeniem festiwalu był występ genialnego Štěpána Raka.

Niestety przyszłość festiwalu nie jest znana. Choć Trzęsacz szczyci się dwoma znaczącymi imprezami muzycznymi – drugą jest sierpniowy „Sacrum non profanum” – to jednak tylko jeden dostaje wsparcie finansowe z gminy, i to niemałe (prawie 50 tys. złotych). Jest to o tyle zaskakujące, że dotowany jest festiwal dla znacznie węższej grupy odbiorców, gdzie wstęp jest biletowany. Na festiwal gitarowy wstęp jest bezpłatny. W tym roku do Trzęsacza wielu artystów przyjechało zagrać za darmo, bo urodziny. Jednak za rok na taką postawę gwiazd już liczyć nie można. Być może, aby przetrwać, festiwal znów będzie musiał się przenieść. Byłoby wielce szkoda gdyby tak udanej imprezy światowej rangi miało w naszej gminie zabraknąć.

Laureaci części konkursowej

Grad Prix Festiwalu – Szczepan Greszel (Opole)

Soliści, kat. najmłodsza

1. miejsce – Nel Maślanka (Wrocław)

2. miejsce – Julia Kosek (Wadowice)

3. miejsce – Zuzanna Nagi (Głogów) oraz Filip Szczepkowski (Suwałki)

Soliści, kat. średnia

1. miejsce – Szczepan Greszel (Opole)

2. miejsce – Tymon Zieliński (Poznań)

3. miejsce – Maja Magiera (Malbork), Dorota Perczyńska (Jarosław) oraz Jagoda Świdzińska (Poznań)

Soliści, kat. najstarsza

1. miejsce – Piotr Czerniak (Wrocław)

2. miejsce – Rafał Majek (Olsztyn) oraz Maciej Zieliński (Łódź)

3. miejsce – Beata Atłas (Wrocław) oraz Oskar Strukiel-Piotrowski (Piotrków Trybunalski)

Duety, kat. młodsza

1. miejsce – Mikołaj Wożniak i Witold Kamiński (Zielona Góra)

Duety, kat. starsza

1. miejsce – Oskar Strukiel-Piotrowski i Damian Kuśmierczyk (Piotrków Trybunalski)