Szkoła w Niechorzu raz po raz przesyła do Widoków informacje (wraz ze zdjęciami) z różnych przedsięwzięć organizowanych głównie dla najmłodszych. Powiem szczerze, że jestem pod wrażeniem tej działalności pozaszkolnej.
Jako dziennikarz z zawodu i historyk z zamiłowania cenię wszystkie inicjatywy wykraczające poza sztywne ramy programu szkolnego.
Nie trzeba wyjeżdżać w świat daleki i szeroki, by wiedzieć i umieć więcej. W gminie Rewal także są wielkie po temu możliwości. Zwłaszcza w zakresie szeroko rozumianej marynistyki. Trzeba tylko widzieć i chcieć. Jak w niechorskiej szkole. I o tym poniżej.
Jacek Jasiewicz

Na multimedialnej fali

W październiku najmłodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niezwykle interesujących warsztatach przygotowanych przez właścicieli Multimedialnego Muzeum na Klifie „15 Południk” w Trzęsaczu. Dzięki nowoczesnym technologiom, prezentacjom z dźwiękiem, światłem i obrazem dzieciaki odbyły niezwykłą podróż w czasie.
Poznały historię ruin kościoła, znaczenie 15 południka, na którym leży Trzęsacz oraz tajemniczą legendę o Zielenicy, córce Neptuna. Obserwowały jak na przestrzeni wieków toczyła się walka z niebezpiecznym żywiołem – morzem, które zabrało 2 km lądu, by ostatecznie doprowadzić do zniszczenia kościoła.
Uczestniczyły w zajęciach, podczas których rozmawiały o trudnej i niebezpiecznej pracy rybaka, poznały znaczenie pojęć: akwakultura i ekosystem wodny. Z radością uczestniczyły w zabawie polegającej na złowieniu jak największej ilości ryb, w określonym czasie. Drużyny: Węgorzy, Dorszy, Szczupaków, Łososi, Płoci i Siei podeszły do zadania bardzo ambicjonalnie i różnice w ilości złowionych ryb były minimalne. I właśnie ta część warsztatów wzbudziła wśród uczestników najwięcej emocji.
Na pamiątkę każde dziecko otrzymało czarodziejski kamyk przynoszący szczęście tzw. łzę morza oraz Europejski Certyfikat potwierdzający pobyt na 15. Południku wyznaczającym czas środkowoeuropejski.
Dziękujemy raz jeszcze za wspaniałą lekcję w niesamowitym otoczeniu oraz pyszne śniadanie i obiad, które dla nas przygotowano.

Jolanta Domańska
Elżbieta Jasińska

Od red. Galerię zdjęć z pobytu w muzeum „15 Południk” zamieszczamy na Facebooku – @widoki