Znamy już piętnastkę, która tworzyć będzie nową radę gminy. Wybory na wójta nie zostały rozstrzygnięte, więc 4 listopada ponownie pójdziemy do urn wyborczych.

Tegoroczne wybory były wyjątkowo długie. Komisje pracowały praktycznie do świtu, choć w zamyśle ustawodawcy powołanie odrębnych komisji do liczenia głosów miał skrócić nerwowy czas oczekiwania na wyniki. Na szczęście znane są już wyniki głosowania. Oto osoby, które od listopada będą nas reprezentować w Radzie Gminy Rewal (wg liczby otrzymanych głosów):

1. Paweł Żoła (Niechorze) – 99 głosów
2. Małgorzata Witecka (Pobierowo) – 89 głosów
3. Andrzej Brzeziński (Rewal)- 87 głosów
4. Łukasz Tylka (Pustkowo) – 84 głosy
5. Agnieszka Tasarz (Rewal) – 78 głosów
6. Rafał Mielcarek (Pobierowo) – 69 głosów
7. Wojciech Pawluk vel Mikołajczuk (Niechorze) – 68 głosów
8. Marcin Ryczko (Rewal) – 65 głosów
9. Iwona Zacharczuk (Pobierowo) – 62 głosy
10. Joanna Lewicka (Śliwin) – 56 głosów
11. Zbigniew Rydzyński (Niechorze) – 55 głosów
12. Wanda Szukała-Błachuta (Rewal) – 48 głosów
13. Krzysztof Cepek (Niechorze) – 47 głosów
14. Paweł Kaczor (Pobierowo) – 45 głosów
15. Izabela Kogut (Pogorzelica) – bez głosowania

Jak widać 7 radnych uzyskało mandat ponownie, w porównaniu do roku 2014. Spośród 8 nowych radnych (tekst pogrubiony) aż 4 sprawuje stanowisko sołtysa w swoich miejscowościach.

W wyborach na wójta czeka nas dogrywka. Żaden z kandydatów nie otrzymał wymaganych ponad 50% głosów. Najwięcej zebrał Konstanty Tomasz Oświęcimski – 929 głosów. W II turze spotka się z Marzeną Salamon, która otrzymała 783 głosy. Na I turze swoje zmagania zakończyli: Wioletta Brzezińska (224 głosy) i Artur Rogowski (111 głosów).

W Radzie Powiatu Gryfickiego będziemy mieli dwóch reprezentantów gminy Rewal. Są to Paweł Bereżnicki i Jan Trafny.

Frekwencja wyborcza w gminie Rewal wyniosła 63,59% uprawnionych. Była zatem nieznacznie wyższa niż 4 lata temu, kiedy do urn poszło 62,95% osób uprawnionych do głosowania, i wyraźnie wyższa niż 8 lat temu, gdy wyniosła 61,28%. Warto przy tym zwrócić uwagę, że systematycznie przybywa nam osób uprawnionych do głosowania, choć największy przyrost zanotowaliśmy w 2014 roku.

Najwyższa frekwencja była w okręgu nr 7 (72,06%), najniższa w okręgu nr 2 (58,94%).

Za udział w wyborach wszystkim dziękujemy i zapraszamy 4 listopada. Gratulujemy zwycięzcom, przegranych zachęcamy do udziału w wyborach za 5 lat.

29 Komentarze

 1. Zaraz zaraz czy ja dobrze widzę, że na liście radnych nie ma Pani Salamon? Czy Pani się nie dostała do rady? Mogę prosić redakcję o przedstawienie dokładnych wyników głosowania do rady gminy?
  Jeżeli faktycznie Pani się nie dostała toż to masakra jest. Radni którzy się dostali to z jakich komitetów są?

 2. Poniżej wyniki na okręgi. Wynika z tego że faktycznie Pani Salamon nie dość, że nie dostała się do rady to jeszcze wprowadziła zaledwie 2 swoich radnych (Pani Tasarz i Pan Rydzyński).

  Najwięcej radnych wprowadził komitet z Niechorza Wspierajmy Mieszkańców – 5 radnych, oraz komitet Wspólny Dom Pana Oświęcimskiego – również 5 radnych. Razem mają 10 radnych i pewnie będą współpracować w radzie więc jak dla mnie sprawa jest jasna.

  Okręg 1
  MIELCAREK Rafał – 69
  WINIARSKA Anna Maria – 2
  SALAMON Marzena – 51

  Okręg 2
  WITECKA Małgorzata Anna – 89
  MAZURKIEWICZ Teresa Krystyna – 6
  MAJEWSKI Szymon Piotr – 47

  Okręg 3
  DĄBROWSKA-SZLEMPO Sandra Maja – 36
  KACZOR Paweł Czesław – 45
  GAŁKOWSKI Andrzej Henryk – 20
  KRAFCZYK Ewa Marzena – 6
  SZEWCZYK Barbara – 39

  Okręg 4
  BALKOWSKA-NOWAK Magdalena Kinga – 28
  ZACHARCZUK Iwona Anna – 62
  MACKIEWICZ-PIETRASIK Wioletta – 7
  GINALSKA Katarzyna Stanisława – 33

  Okręg 5
  KARAPUDA Kazimierz Mieczysław – 79
  TYLKA Łukasz Artur – 84

  Okręg 6
  PTAK Wanda Dorota – 48
  LEWICKA Joanna Barbara – 56
  BADASZEWSKI Tomasz – 37
  KUCHARCZYK Andrzej – 1

  Okręg 7
  SOBOLAK Małgorzata – 40
  WINIARSKA-CHODZIUTKO Dominika Anna – 44
  KRUSZELNICKA-ROGOWSKA Małgorzata Elżbieta – 34
  TASARZ Agnieszka Zofia – 78

  Okręg 8
  DEWOR Marzena – 6
  SZUKAŁA-BŁACHUTA Wanda Maria – 48
  ŁUKOMSKI Artur – 38
  BEREŻNICKA Magdalena – 16
  GANDURSKI Tomasz – 19

  Okręg 9
  BRZEZIŃSKI Andrzej – 87
  ROGOWSKI Artur Bogumił – 28
  BEREŻNICKA Agnieszka Dominika – 19

  Okręg 10
  KRAL Barbara Cecylia – 15
  DRZEWIŃSKA-DĄBROWSKA Joanna Wanda – 30
  RYCZKO Marcin – 65
  ROTENGRUBER Iwona Katarzyna – 0
  KMITA Jerzy Kazimierz – 3
  BŁAWAT Olga – 16

  Okręg 11
  KWIATKOWSKI Daniel Telesfor – 27
  NOWAK Hanna Renata – 29
  CEPEK Krzysztof – 47

  Okręg 12
  SZKÓDLIŃSKA Anna Maria – 27
  PIESIAKOWSKA Zofia Danuta – 3
  KUZICKI Sebastian Paweł – 48
  RYDZYŃSKI Zbigniew – 55

  Okręg 13
  DOMAŃSKI Jacek Arkadiusz – 44
  PIĘTASZEWSKI Sylwester – 25
  PAWLUK VEL MIKOŁAJCZUK Wojciech Paweł – 68

  Okręg 14
  MAZUR Sylwia Maria – 8
  BĄCZYK Kamila Apolonia – 39
  ŻOŁA Paweł Jerzy – 99

  Okręg 15
  KOGUT Izabela Katarzyna Bez głosowania

 3. Czy ja dobrze widzę, że w Niechorzu nikt nie poparł ubiegających się do rady z komitetu p. Tomka. Hmmm daje do myślenia.

 4. Czy ja dobrze widzę, że w Pobierowie nikt nie poparł kandydatów Pani Salamon? Mało tego – nikt nie poparł samej Pani Salamon. Hmmm też daje do myślenia czy tutaj niczego nie dostrzegasz?

  • Rozpowszechniasz kłamstwa. W Pobierowie Marzena Salamon w „konkurencji” – wójt gminy Rewal – wygrała. Przegrała natomiast z Rafałem Mielcarkiem w okręgu nr 1 na radnego. Jeśli już, to przedstawiajmy informacje pełne, bo sposób w który Ty to uczyniłeś zalatuje manipulacją.

  • Długo nad tym musieli myśleć az w końcu wpadlina genialny pomysł. Oświęcimski to genialnie rozegrał. Wszystkich genialnie rozegrał nawet Rogowskiego napuszczając gona Salamonową. Tomasz Oświęcimski pięknie to rozegrał. Poglowkował niezle.

  • Mnie nic ale może tobie coś . Targi się dzieją. Kostek obiecuje co może aby wygrać. Obstawiam że nie dostaniesz nic po wyborach bo zabraknie stanowisk. Walcz.

 5. Przepraszam Panią Panią Marzenę wcześniej namówiła mnie Pani sołtys na głosowanie na Oświęcimskiego ale wiem że to był błąd , jeszcze raz przepraszam i teraz wiem że oddam głos na praworzadnego człowieka Panią Salamon bez nacisków. Czuję się wolny!!!!

 6. Bardzo chętnie poznałbym historię sprzedaży gminnej sieci gazowej za czasów pierwszej kadencji Pana Oświęcimskiego jako wójta. Czy to prawda, że sieć została sprzedana bez przetargu i bez wiedzy rady gminy? Czy to prawda, że była konkurencyjna oferta o 60% wyższa? Napisałem o tym na stronie Sołtys Pobierowo, ale dyskusja została skasowana. Zapraszam wszystkich, którzy mają na ten temat wiedzę, a mam informację, że było grono osób przeciwnych temu co się stało.

 7. A i było i nie o sprzedaż szło a o własność 80 km sieci gazowej zbudowanej ze środków gminy (opłaty własne,dotacje i to spore a pozostałe koszty pokryte z pożyczki spłaconej przez gminę w latach 1998-2002)i za część przesyłu należały się gminie spore pieniądze.W 2001 roku w lipcu odczyt z licznika w rozdzielni w Karnicach wykazał ponad milion metrów sześciennych i można założyć że za cały rok przekroczyłoby to 2 mln.Jeżeli założyć że za przesył PGNiG powinien był przekazać co najmniej 1/3 kwoty pobranej od użytkowników w gminie to z całą pewnością pokryte mogły być koszty ogrzewania szkół i innych gminnych obiektów.Obecnie te kwoty z uwagi na wielokrotnie zwiększoną liczbę odbiorców, mógłby być o wiele wyższy.Nie mam pojęcia co mogło wtedy stać na przeszkodzie w wyegzekwowaniu tych srodków.

  • Bardzo dziękuję za ten głos. Z tego co wiem Pan był przeciwny tej transakcji z PGNiG. Nie poruszałbym tego tematu, bo i po co? Było-minęło, nie wróci, ale skoro osoba, która wtedy jako jedna z pięciu, za tą transakcją stała, dzisiaj ponownie kandyduje na stanowisko Wójta, warto by było, żeby sama przedstawiła czym wtedy się kierowała, bo z Pana relacji wynika, że transakcja dla gminy była niekorzystna.

   • Szanowny Panie Jacku Jędrzejko, jutro tj.2.11.2018 o godzinie 17:00 w Pobierowie jest spotkanie z kandydatem Konstantym Tomaszem Oświęcimskim. Proszę udać się na spotkanie i śmiało zapytać o nurtujące Pana sprawy.

    Stawia Pan tutaj na forum ciągle pytania do kandydata sugerując, a to że to się panu nie podoba, a to tamto jest podejrzane….. Jak widać Pan Oświecimski nie uczestniczy tutaj w życiu naszego forum i panu zapewne na te pytania pod komentarzem nie odpowie….

    Skoro nie brak Panu odwagi występować tutaj pod własnym nazwiskiem proszę o odwagę cywilną i pójście na spotkanie w celu zadania tych trudnych pytań.

    • A jaką ma moc odpowiedź udzielona przed 15-stoma mieszkańcami? Forum „Widoków” czyta przynajmniej 300 osób, więc jest to jak najbardziej właściwe miejsce do udzielenia odpowiedzi. I proszę się nie martwić, że kandydat o zadawanych tutaj pytaniach nic nie wie. Wie doskonale.

     • Forum jest anonimowe, każdy może podpisać się „Konstanty Oświęcimski”, „Marzena Salamon” i bóg wie jak jeszcze… Jeżeli kandydaci tutaj odpowiadaliby na pytania mieszkańców zrobiłby sie wielki bałagan…
      Dlatego raczej to nie jest miejsce na tego typu odpowiedzi… Z tego co widzę, udzielanie się na tym forum to pana specjalnoś jednak prawdziwe życie toczy się poza internetem, proszę o tym pamiętać.

      Co do mocy udzielonej przed 15-stoma mieszkańcami, jest ona napewno bardziej wiarygodna, bo wypowiedziana w obecności świadków z ust kandydata niż jak wspomniałem napisana na anonimowym forum bez jakiejkolwiek pewności że odpowiada nam kandydat a nie ktoś, kto się pod niego podszywa….

      Rozumiem, że jest pan regulanie uczestnikiem spotkań kandydatów i liczba 15-osób jest stanem faktycznym, a nie wyssaną z palca liczbą? Jeżeli tak, można ubolewać, że jedynie 15 mieszkańców każdej z miejscowości jest zainteresowana tak ważną sprawą jaką są wybory….

     • Na Widokach można zamieścić oficjalne oświadczenie. To kwestia dobrej woli niczego więcej. Na forum mogę sobie pisać ja czy inni komentujący, ale od polityka kandydującego na urząd wymaga się stanowisk oficjalnych. Nie słyszałem, żeby redakcja takowych zabraniała lub uniemożliwiała.

     • Pan Oświęcimski mnóstwo rzeczy umieszcza na swoim profilu, więc jeśli chciałby zamieścić oświadczenie, to mógłby zrobić to także tam. Proszę nie wmawiać, że możliwe jest jedynie face to face lub nic, bo nikt w to nie uwierzy.

 8. Proszę obejrzeć sobie film Pani Marzeny na temat sprzedaży nieruchomości( ja go właśnie obejrzałem) – jest przeciwna , rozumiem ze jest za takimi dzierżawami jak ta na 18 lat w Pobierowie?Ktorej zreszta gorąco kibicowała. Nie rozumie ze po wybudowaniu obiektów przez nowych właścicieli będą podatki od nieruchomości ? Gminna nie potrzebuje swojego majatku w postaci nieruchomości , potrzebuje podatków od nieruchomości , te wszystkie pseudodzierżawy są krmiminogenne . Ktoś z taka wizja jak Pani Marzena nie powinna dowodzić Gminna .

  • Bzdury Pan wypisuje. Oczywiście lepsza jest sprzedaż niż dzierżawa, ale nie każdy teren do sprzedaży się nadaje. Podobnie było w sytuacji dotyczącej Pobierowa. Plac przy ulicy Jana z Kolna, to coś w rodzaju Placu przy wielorybach w Rewalu, absolutnie nie przeznaczony pod żadną sprzedaż. Pomysł był natomiast taki, że skoro gmina nie ma pieniędzy, to lepiej go komuś wydzierżawić, niech na nim zarabia, ale niech wyłoży całość kostką i pobuduje muszlę koncertową. Po czasie teren powraca do macierzy. Określenie kryminogenna dzierżawa to grube nadużycie.

   • Bezprzetargowa dzierżawa terenu przy ul. Jana z Kolna o powierzchni 12. tyś mkw. na 18 lat za kwote 6 groszy za metr co daje nam 723 zł miesięcznie to pomysł na zarabianie przez Gminę Rewal? Panie Jacku….

    Tutaj apel do nowej rady gminy, czytamy dokumenty zanim podniesiemy rękę do góry. Mandat radnego to nie tylko korzyści, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność aby takie rzeczy nie powtarzały się w przyszłości.

    • Błąd rady (nie tylko przewodniczącej) polegał na tym, że teren poszedł bez przetargu. To nie podlega dyskusji. Proszę jednak spytać czy na tereny takie jak Muzeum latarni czy wieloryba były przetargi czy nie? Niektóre decyzje rady podejmowały błędnie, choć w dobrej wierze i tak właśnie mamy w przypadku terenu przy Jana z Kolna w Pobierowie. Osobiście nie wierzę, żeby takie warunki jak tam poszły, dał jakikolwiek inny inwestor, nie mniej przetarg powinien być przeprowadzony. Natomiast smród, który wokół tego się zrobił był nieadekwatny do całej sytuacji i moim zdaniem wybitnie polityczny. Taka afera nie była robiona nawet wtedy, kiedy teren obok był kupowany (nie dzierżawiony) na zasadach jeżących włos na głowie za pierwszej kadencji Pana Oświęcimskiego. Zainteresowani wiedzą o czym piszę. Sprawa przedawniona, więc nie będę opisywał jej szczegółów.

Comments are closed.