Ksiądz Maciej, wikary w Wilkowyjach, zirytowany postawą radnych przeciwnych książkom, tak tłumaczył z wielką pasją w jednym z odcinków serialu „Ranczo”:
Dzieciom od urodzenia trzeba czytać jak najwięcej. Jak inaczej głód wiedzy i świata w nich obudzić? Jak człowieczeństwo kształtować? Telewizją? Na początku było słowo. Bogiem było słowo – mówi Pismo. Takie jest ważne.
Czym by ludzkość była, gdyby nie książki? Bandą dzikusów i troglodytów. Ten kto czyta mądrość świata poznaje i pokoleń. Jego dusza się rozwija. Jak to ziarno rzucone na urodzajną glebę.
Dziecko do czytania namawiać i nakłaniać to jest pierwszy rodzica obowiązek. Taki sam jak nakarmić. A dziecku szansy nie dać, żeby mądrym człowiekiem się stało, to jest grzech. Ciężki grzech zaniechania.
Tyle tytułem wstępu do obszernej informacji przekazanej Widokom, którą przytaczamy in extenso.

29 września obchodzono Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie klas I – III szkoły w Niechorzu przystąpili do projektu edukacyjnego „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem było budowanie nawyku codziennego czytania oraz zaproszenie najmłodszych do podróży przez świat dziecięcej literatury. Projekt przebiegał wieloetapowo.
Uczniowie otrzymali albumy, w których gromadzili naklejki. Ideą było zebranie przez dziecko 21 naklejek Słodziaków w czasie 21 dni za codzienne, głośne czytanie, potwierdzone podpisem rodzica.
Nauczyciele przeprowadzili w klasach zajęcia, podczas których uczniowie czytali książkę o przygodach Słodziaków oraz uzupełniali karty pracy z rebusami, plątaninkami, wykreślankami.
Uczniowie samodzielnie przygotowali pracę plastyczną lub literacką o dalszych przygodach gangu Słodziaków.
Zorganizowano w szkole Dzień Głośnego Czytania, podczas którego duety rodzic – dziecko prezentowały fragmenty wybranych książek. Podczas spotkania dokonano podsumowania i oceny podjętych w projekcie działań oraz wręczono nagrody uczniom wyróżnionych prac.
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w codziennym, głośnym czytaniu nagrodzeni zostali słodkim upominkiem.
Wyróżnić należy dzieci, które w regulaminowym czasie zdobyły 21 naklejek:
Wiktoria Krawczuk, Nadia Wyszyńska i Remigiusz Wyszyński z klasy III,
Kacper Strzeboński z klasy II,
Adam Bumbul, Jakub Jakubowski, Oliwia Kochanowska, Maja Kozłowska, Malwina Krzywańska, Zofia Kuciak, Hanna Kuzicka, Aleksandra Lewicka, Ernest Moskalonek, Jakub Polasik, Wiktoria Rosół, Julia Serbin, Dariusz Skoczeń, Patryk Ulidowski, Sara Woźniewicz z klasy I.
Organizatorzy postanowili nagrodzić prace uczniów w poszczególnych kategoriach:
„Dalsze Przygody Gangu Słodziaków – praca rysunkowa” wykonana przez uczniów klasy I: Ernesta Moskalonka, Pawła Ptaka, Julię Serbin, Sarę Woźniewicz, Wiktorię Rosół, Aleksandrę Lewicką, Natalię Mickiewicz, Malwinę Krzywańską, Zofię Kuciak.
„Dalsze Przygody Gangu Słodziaków – komiks” wykonany przez uczniów klasy II:
Wiktora Wierzbickiego, Julię Makowską i Emilię Kosińską.
„Dalsze Przygody Gangu Słodziaków – książka” wykonana przez uczniów klasy III: Wiktorię Krawczuk, Lenę Brodzińską, Laurę Robakowską, Sylwestra Olejniczaka i Jana Wąsikowskiego.
Wyrazy szczególnego uznania i podziękowania należą się naszym rodzinnym duetom, które pokonując tremę i stres fantastycznie zaprezentowały się we fragmentach przygotowanych książek. A byli to:
p. Małgorzata Ciszek–Lewicka i Ola – „Mały Książę”
p. Karolina Krzywańska i Malwina – „Przygody gangu Słodziaków”
p. Anna Rychard- Kuciak i Zosia – „Pieski Tereski”
p. Magdalena Wiśniewska i Natalia – „Sto bajek”
p. Joanna Strzebońska i Kacper – „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”
p. Ewelina Łowczynowska i Lena – „Horror, czyli skąd się biorą dzieci?”
p. Anna Michalak–Robakowska i Laura – ”Nasza rodzina”
p. Radosław Krawczuk i Wiktoria – „Kubuś Puchatek”
p. Radosław Wąsikowski i Jaś – „Lew Limpopo”.
Uroczystość bardzo podobała się wszystkim uczestnikom i dlatego organizatorzy myślą o kontynuowaniu projektu. Spotkanie zakończono poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów klas młodszych.

Małgorzata Katarzyna Pawłowska
Jolanta Domańska

Wspólne czytanie rodziców i dzieci można obejrzeć na zdjęciach w galerii na FB @widoki